Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лаура Кьовеши: Разследваме над 120 случаи за злоупотреби с евросредства в България

Лаура Кьовеши
Снимка: БГНЕС

Европейската прокуратура е получила рекорден брой жалби от България и вече разследва над 120 случаи, заяви европейският главен прокурор Лаура Кьовеши след срещата си в София с българския премиер Кирил Петков.

Получихме информация за измами с евросредства – най-вече свързани с обществени поръчки, за злоупотреби в селското стопанство, строителството, с фондовете за възстановяване след Covid-19, уточни тя. Лаура Кьовеши каза още, че Министерският съвет ще стане контактна точка с Европейската прокуратура и това е ясен сигнал за силен ангажимент на най-високо ниво.

Получихме многобройни сигнали за нарушения и сега е време българските власти да започнат да работят по много сложни случаи заедно с нас, затова сме тук, добави европейският главен прокурор. Тя подчерта, че е важно българските власти да изпращат сигнали до Европейската прокуратура.  

Лаура Кьовеши благодари на Кирил Петков за решителността и ясната му визия по отношение на борбата с корупцията. „Ние споделяме едни и същи приоритети, говорим на един общ език. Ако няма разкриване на измамите, няма да има разследване. Това е отправната точка”, заяви тя. От своя страна, премиерът определи разговора като изчерпателен, в конструктивен дух и с общата амбиция, че ще работят заедно за решаването на нарушения, корупция и престъпления, свързани с еврофондовете.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Античен гроб беше открит в основите на Националната художествена академия

При строително-ремонтни дейности на Северната сграда (откъм ул. "Оборище") на Националната художествена академия в София е намерен античен тегулен гроб – част от Източния некропол на Антична Сердика.  Ядрото на некропола е разположено под и около..

публикувано на 11.08.25 в 16:26

Силното земетресение от неделя вечерта в Турция е усетено и в България

Силното земетресение, с магнитуд над 6 по Рихтер, което разтърси в неделя, в 19,53 ч., Западна Турция беше усетено почти в цяла България. Дежурният сеизмолог в Националния институт по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките,..

публикувано на 11.08.25 в 11:44
Мартин Георгиев (вляво) и Грегори Леон Фури

Студенти изобретиха робот в помощ на дребните фермери в България

Решение за работа, която никой не желае да работи предлагат двама млади български изобретатели. Роденият в Катар Грегори Леон Фури и Мартин Георгиев от София създават роботизирана система за плевене, използваща изкуствен интелект и лазерни технологии...

публикувано на 11.08.25 в 09:35