Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крайно време е България да преосмисли защитата си

| обновено на 17.03.22 в 10:48
Снимка: Нова ТВ - архив

Защитата и суверенитета на България може да стане само чрез НАТО. Това заяви в ефира на Нова тв бившият министър на външните работи Надежда Нейнски. Според нея, затварянето на небето над Украйна и доставката на полски изтребители означава, че НАТО ще влезе във война с Русия. Що се отнася до доставката на установки за ПВО, бившият външен министър изрази мнение, че те могат да имат добър ефект. 

Именно „системите за противовъздушна отбрана” са сред акцентите на визитата на американския министър на отбраната Лойд Остин, който е на обиколка в Източна Европа. В ефира на телевизията, бившият български военен министър Ангел Найденов поясни, че при посещението на Лойд Остин в България, вероятно ще стане дума страната ни да предостави на Украйна комплекси за противовъздушна и противоракетна отбрана. Ще бъде обсъдено и разполагането на сухопътни компоненти на наша територия. Найденов изрази позиция, че страната ни трябва да поиска всичко, което съюзниците ни в НАТО предвиждат по отношение на отбраната. Сходно мнение изрази и генерал Аню Ангелов, министър на отбраната при първото правителство на ГЕРБ, според когото България и Румъния имат общ план за отбрана и е крайно време да се пристъпи към първия етап от него.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българските зърнопроизводители са недоволни от новите наказателни мита срещу Русия и Беларус

Националната асоциация на зърнопроизводителите реагира остро на решението на Европарламента да увеличи  митата върху торовете от Русия и Беларус. Според българските земеделци това ще доведе до  драстичен скок в цените на торовете, както и до..

публикувано на 25.05.25 в 09:12

Хладна неделя с облаци, на места с интензивни валежи

През следващото денонощие под влияние на средиземноморски циклон, преминаващ през Егейско море, проливите към Черно море метеорологичната обстановка в България ще е усложнена. Ще бъде предимно облачно с повсеместни, на много места значителни валежи. Ще..

публикувано на 24.05.25 в 18:40

Е3 официално се разширява с пешеходния маршрут "Черноморски път"

Международният туристически маршрут Е3, част от който е и маршрутът "Ком-Емине" по билото на Стара планина, официално се разширява. От Европейската федерация на туристите ERA съобщават, че официално приемат пешеходния вариант на "Черноморски път" (Black..

публикувано на 24.05.25 в 15:10