Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасност от фалит извежда производителите на картофи у нас на протест

Търсят закъснялата помощ на държавата

Снимка: архив

Държавата е в колапс, няма реални решения в нито един сектор, хората се притесняват как ще си изхранват семействата, как ще си плащат сметките – казват  производители на картофи от гр. Самоков, които днес излязоха на протест пред Министерството на земеделието. Като причина за недоволството им е регламент, гласуван от Европейската комисия (ЕК), според който трапезните картофи се изваждат от обвързаната подкрепа. В обхвата й остават единствено картофите за нишесте. Така производителите на картофи у нас остават без каквато и да е подкрепа на прага на новия аграрен сезон. Готовност за протестни действия те обявиха още в средата на м. февруари. „Ние в момента нямаме нищо, борим се година за година, ден за ден, за да оцелее нашето производство. Всички сме пред фалити, в сектора ще оцелеят само най-силните, тези, които имат странични доходи, на които да разчитат“ – казва Екатерина Чолакова, производител на картофи от Самоков. 

По думите й, това са проблеми трупани от 15 години в сектор Земеделие, за които държавата не е намерила решение. „Ние влагаме труд и средства в една бездънна яма. Сега, след този протест, аз и мъжът ми ще решим какво да правим, а изходът е да продаваме всичко, да качим децата в колата и да заминем за чужбина и да полагаме непосилен труд в чужда държава“ – казва Екатерина Чолакова:

„А подпомагане за картофопроизводството няма да има от другата година, защото Брюксел смята,че има свръхпроизводство на картофи и затова тези земеделци няма да получат подпомагане. Но в България такова производство няма, картофите, които се продават у нас са основно от внос. Реално цялото количество картофи, които се произвеждат в България могат да задоволят нуждите само на един град като Пловдив и то само за два месеца. Разчита се само на вносна продукция. Преди две седмици се видяхме със зам.-министър Момчил Неков. Увери ни, че те искат да работят тъкмо с нас – реалните производители, а не през асоциациите. Имахме среща и със съветника на президента г-н Николай Копринков, прие присърце нашите проблеми, надяваме се и те да откликнат. 

До момента обаче няма реално решение на нашите искания. Отпускат се в групи частични помощи от 150- 160 лв. но това е несериозно. Ние не сме стока, ние сме хора с реални проблеми и искаме сериозно отношение към нашия труд. Колегите от община Калояново, които също протестираха вчера, продължават комуникациите си с Парламента. Имало е Комисия по земеделие и една част от тях са били там, а други в Министерството на земеделието. Протест на картофопроизводители се провежда днес и в Кюстендил.“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Оранжев код за горещини има за цялата страна с изключение на морското крайбрежие

В сряда  минималните температури ще са от 17° до 23°. В София ще е 17°. Преди обяд ще бъде слънчево. След пладне, атмосферата ще се лабилизира. Ще се развие купесто-дъждовна облачност и в западните и централни райони, ще превали краткотраен дъжд с..

публикувано на 22.07.25 в 18:00

Помагало "Моята България" посреща участниците в конференцията на АБУЧ във Велико Търново

Много от сънародниците ни в чужбина, приемат работата си по различни народолюбиви каузи като мисия, в която винаги влагат цялата си душа. Това прави и българката Валентина Александрова – Кирова, поделяйки ежедневието между грижите за семейството си..

публикувано на 22.07.25 в 10:10

Велико Търново посреща български учители от цял свят за годишната конференция на АБУЧ

Над 70 представители на български неделни училища зад граница, университетски преподаватели и експерти от Министерството на образованието и науката се събират във Велико Търново за годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина..

публикувано на 22.07.25 в 09:30