Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Военните действия в Украйна продължават да прогонват хората от домовете им

Снимка: ЕПА/БГНЕС

От началото на руската инвазия в Украйна, над 3,3 милиона украинци са напуснали страната си.

Заради уличните боеве в Мариупол спасителните екипи трудно стигат до стотиците оцелели, останали под разрушения от руска атака театър. По информация на украинската армия, се водят интензивни сражения с руските войски, настъпващи в Донецка и Луганска област. Над град Николаев отново е имало многократни въздушни нападения, но все още няма актуални данни за причинените жертви и разрушения. 

Украинският президент Володимир Зеленски се обърна във видео обръщение към гражданите на Русия с въпроса дали са наясно за човешките загуби, които страната им търпи в тази война, като посочи, че вече са загинали 14 000 руски войници. 

Очаква се днес Зеленски да се обърне  послание към членовете на израелския парламент, тъй като Израел все още поддържа работни отношения с Русия и се опитва да посредничи в конфликта. Украинският президент, който е от еврейски произход, вече разговаря с други законодатели по света - включително с американските, британските и германските и отправи молба за подкрепа.

Късно снощи Москва обвини Киев, че планира атака под фалшив флаг срещу обекти на чужди дипломати в западния украински град Лвов, съобщи БТА, като цитира ДПА.

Според руската страна, украинското ръководство възнамерявало да представи атаките срещу дипломатически обекти на САЩ и други западни държави като „целенасочена атака на руските въоръжени сили“, което щяло да засили натиска върху НАТО да доставя допълнителни оръжия и да затвори небето над Украйна.

Москва е съобщила още, че Киев е планирал химически атаки срещу мирни граждани в регионите на Суми и Миколаив.

Двете твърдения обаче не бяха подкрепени с доказателства, посочва БТА.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Етнографската изложба "Потопеното наследство" повдига сериозни екологични въпроси

В началото на 60-те години на м.в. се приема, че състоянието на водните запаси на страната ни е недостатъчно за нуждите на земеделието, затова започва мащабно строителство на язовири в цялата страна. Така в периода 1950-1985 г. биват построени 216..

публикувано на 13.05.25 в 13:45

От 8 до 80-годишни ще "мерят сили" на Голямата диктовка "Пазител на българския език"

За 146-та си годишнина Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София кани 146 участници да се включат във второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език". Инициативата ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от..

публикувано на 12.05.25 в 10:05

Евродепутатът Емил Радев организира международна конференция срещу насилието над животни

Под надслов "Заедно срещу жестокостта! Нови заплахи и ефективни решения в защита на животните" в София ще се проведе международна конференция, организирана от Емил Радев – евродепутат и зам.-председател на Интергрупата за защита на животните в..

публикувано на 12.05.25 в 07:00