След 7 часа разговори, от които 3 с президента на САЩ Джо Байдън и един с украинския президент Володимир Зеленски, европейските лидери обещаха повече военна, хуманитарна и икономическа помощ на Киев, но не наложиха нови санкции срещу Русия. ЕС и САЩ изразиха обща готовност за допълнителни санкции срещу Русия и Беларус и да предотвратят опити вече наложенитге ограничения, да бъдат нарушени.
"Санкции се налагат като реакция на нещо. Ако наложим нови санкции сега, когато ситуацията е без промяна, каква ще е следващата ни стъпка", поясни премиерът на Люксембург Ксавие Бетел.
Върховният представител за външната политика Жозеп Борел каза, че сега най-важна е военната помощ за Украйна, "защото следващите 2 седмици ще решат коя страна ще спечели войната".
България е с нас, заяви Зеленски в изказването си. За първи път от началото на войната той изброи по имена държавите, които подкрепят украинската кауза и тези, които в различна степен са резервирани към нея.
Премиерът Кирил Петков е изразил пред съвета позицията на страната, че държавите членки на ЕС и НАТО трябва да продължат да бъдат единни и решителни в своя общ отговор към непровокираната руска агресия. Приоритет за България е предоставянето на необходимата хуманитарна помощ и безпрепятствен достъп на бягащите от войната до безопасни дестинации. София ще е домакин на 28 март на среща на държавните и правителствени ръководители на страните от НАТО в Югоизточна Европа, съобщи Петков.
Руското министерство на отбраната обеща да отвори хуманитарен коридор за излизане на чуждите кораби от украинските пристанища. Руските сили притискат блокираните защитници на Мариупол и боевете вече се водят в централната част на града.
Шествие в подкрепа на Украйна и на евроатлантическата ориентация на България премина по централния софийски булевард „Цар Освободител“. Носещите украински и български знамена за кратко блокираха ключовото кръстовище „Орлов мост“ в столицата.
Дошлите се обявиха за спиране на войната. На протеста се чуха и искания за нов трибунал в Хага, в който Владимир Путин да бъде съден, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев.
Шествието приключи с минута мълчание и запалени светлини от мобилните телефони в памет на загиналите във войната в Украйна.
Снимки и видео: Ани Петрова
Радио България отбелязва своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч! Въпреки трудното време, през 2021-2022 г. успяхме да възстановим аудио предаванията "България днес" на..
В различни периоди от съществуването си, дирекция "Предавания за чужбина" на общественото радио, позната днес като мултимедийната многоезична програма на БНР – Радио България, е била повече от работно място за редица популярни имена от родната..
На 16 февруари 2025 г. се навършват 127 години от излизането на първия бюлетин на Българската телеграфна агенция, подписан от нейния първи директор Оскар Искандер. Агенцията е създадена още през 1898 г. с указ на княз Фердинанд I, по модела на..
В ерата на усилена дигитализация и навлизане на изкуствения интелект във всички сфери от живота ни, най-застрашени от изчезване са професиите на хората..
Тежка влакова катастрофа с влак на българската фирма ПИМК е станала край Крайова, Румъния. По първоначална информация при инцидента е загинал..
На специална церемония в румънското посолство в София, посланик Бръндуша Предеску връчи на маестро Найден Тодоров ордена "Културни заслуги" с ранг "Велик..