Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Войната в Украйна предизвика световна продоволствена криза

Преговори между Украйна и Русия - Истанбул, 29 март 2022
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украинските военни смятат, че обещанието на Русия да намали военните операции край Киев е заблуда. През нощта руска реактивна артилерия е продължила обстрела на украинската столица. Президент Володимир Зеленски каза, че макар първоначалните признаци от руско-украинските преговори в Истанбул да са положителни, те не заглушават експлозиите на руските снаряди.

В телефонен разговор с президента Еманюел Макрон, руският президент Владимир Путин е отхвърлил молбата на Франция за хуманитарна намеса и спасяване на цивилните в обсадения Мариупол. Путин е заявил, че това може да стане само ако украинските военни в града сложат оръжие.

В Съвета за сигурност на ООН Русия беше обвинена, че е предизвикала "световна продоволствена криза" с войната в Украйна, която е една от житниците за Европа. Подчертано е, че 94 кораба с храни са блокирани в украинските пристанища и че 30% от световния износ на пшеница и 75% от слънчогледовото олио идват от Черноморския регион.

Посланикът на Москва в ООН Василий Небензя контрира, че кризата на световния пазар на храни е причинена от "необузданата санкционна истерия, която Западът отприщи срещу Русия". Китай подкрепи руската позиция.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40
Българска академия на науките

БАН избра шестима нови академици

Нови академици избра Събранието на академиците в на Българската академия на науките (БАН). В биологическите науки академик вече е Илза Пъжева. Основните й научни постижения са в областта на биоинформатиката и QSAR моделирането. Тя създава..

публикувано на 26.09.24 в 09:41