Новините за инвазията в Украйна, като че ли изместиха на заден план опасенията, свързани с разпространението на Covid-19 по света. Но инфекцията продължава да напомня за себе си. МВнР препоръчва да се въздържаме от пътуване в чужбина. Но ако това се налага, трябва да имате предвид актуалния режим за влизане в съответната държава, както и противоепидемичните мерки на територията й. Ето промените, които някои държави въведоха през последните дни:
Черна гора промени режима на влизане в страната. До 07 април включително от пристигащите български граждани не се изисква предоставяне на документи, свързани с Covid-19. Няма изискване и за предварителна онлайн регистрация на пътуващите.
Латвия отмени ограниченията за влизане в страната на граждани пристигащи от ЕС, Швейцария и Обединеното кралство. От 1 април отпадна изискването те да представят сертификат за ваксинация или сертификат за преболедуване на Covid-19 или отрицателен резултат от тест за коронавирус.
Пътниците от трети страни обаче трябва да представят валиден сертификат за ваксинация, възстановяване или тест при пристигането си. Признават се само сертификати за ваксинация, които доказват, че притежателят е завършил първична ваксинация през последните 270 дни, както и такива, които доказват, че притежателят е получил допълнителна доза ваксина. Що се отнася до документите за преболедуване, Латвия приема само сертификати, показващи възстановяване от вируса през последните 180 дни.
Нидерландия е сред държавите, които през последните седмици премахнаха правилата за влизане на пътници от ЕС. Правителството обяви, че пристигащите от ЕС/Шенгенското пространство граждани вече могат да влизат без ограничения, независимо от техния статус на ваксинация или възстановяване.
Сейшелите отвориха за туристи, считано от 15 март. Всички напълно ваксинирани посетители са освободени от изискването за PCR тест преди пътуване. Неваксинираните или частично ваксинираните трябва да представят отрицателен PCR тест, взет в рамките на 72 часа или бърз тест за антиген, направен в рамките на 24 часа преди отпътуване за островната държава.
Пълната ваксинация означава, че всеки посетител над 18 години е получил първите две дози от Covid ваксина, включително бустер доза 6 месеца след завършване на първичната серия. Туристите, които са дали положителна проба за вируса Covid-19 – между 2 до 12 седмици преди пътуването – също са освободени от тестване за коронавирус преди пътуване при предоставяне на валидно удостоверение. Туристите трябва също така да получат валидно разрешение за пътуване (TA) за влизане в Сейшелите, което се получава на онлайн портал. Посетителите не подлежат на задължителна карантина и могат свободно да се придвижват из островната държава.
Канада обяви, че от 1 април напълно ваксинираните пътници вече няма да трябва да предоставят отрицателен резултат от тест за Covid-19преди влизане в страната по въздух, суша или вода.
Финландия премахна мерките за влизане в страната във връзка с разпространението на коронавируса. До 10 април включително, отпадат ограниченията за граждани, пристигащи от държави членки на Шенген и на ЕС, в т.ч. и България.
Тайланд актуализира режима на влизане в страната в условия на пандемия. Считано от 1 април отпада изискването за чуждестранните граждани да се тестват преди заминаването за Тайланд. Но остават в сила необходимостта от два теста за пътниците - PCR тест при пристигането в Тайланд и антигенен тест на петия ден на престоя.
Съставил: Венета Николова
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван от неправителствената организация Transparency International. С 43 точки индекс България е на 76-о..
Във вторник сутринта, 11 февруари, в равнините и котловините ще има намалена видимост. Минималните температури ще бъдат между минус 10 и минус 4°, в отделни котловини и до минус 14°. В София ще е около минус 10°. През деня ще бъде предимно..
България се представя на Lisbon Food Affair (LFA) – най-големия хранителен панаир в Португалия, който отвори врати днес и ще продължи до 12 февруари на територията на Международния лисабонски панаир, предаде БТА. Националният щанд на България е..
Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото..
Партия "Възраждане" се обяви срещу продажбата на Украйна на двата руски реактора, предназначени за АЕЦ "Белене". "АЕЦ "Белене" е един от..
В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на..