Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Флагманът на руския черноморски флот, крайцерът „Москва“ потъна

Ракетният крайцер „Москва” захожда в пристанището в Севастопол, 16 ноември 2021 г.
Снимка: Ройтерс

Руското министерство на отбраната съобщи, че крайцерът „Москва”, на борда на който имаше експлозия и пожар, е потънал преди полунощ при буксиране към Севастопол. Според Москва причината е силна буря и повредите по корпуса. Крайцерът осигуряваше противовъздушната защита за южния фланг на руското настъпление в Украйна. Още на 13 април вечерта властите в Киев съобщиха, че плавателният съд е бил поразен от две украински ракети „Нептун”. Информацията не беше потвърдена от руска страна. След новината за потъването са нанесени ракетни удари по украинската столица Киев.

Неуспехите на Русия в инвазията срещу Украйна могат да накарат президента Владимир Путин да прибегне до използването на тактическо ядрено оръжие, заяви директорът на ЦРУ Уилям Бърнс пред студенти в Технологичния институт на Джорджия. 

Ние издържахме вече 50 дни, въпреки че окупаторите ни даваха максимум пет, коментира украинският президент Володимир Зеленски. Руските сили изграждат отбранителни линии в Херсонска област и настъпват в Донецка и Луганска. За последните 24 часа украинците съобщават, че са отразили 9 атаки. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40
Българска академия на науките

БАН избра шестима нови академици

Нови академици избра Събранието на академиците в на Българската академия на науките (БАН). В биологическите науки академик вече е Илза Пъжева. Основните й научни постижения са в областта на биоинформатиката и QSAR моделирането. Тя създава..

публикувано на 26.09.24 в 09:41