На фона на новината за значителни проблеми с човешките права, независимостта на съдебната система, корупцията и свободата на изразяване у нас, констатирани в годишния доклад на Държавния департамент на САЩ, няколко български студенти по право вляха лъч надежда, че расте поколение, което може да изтрие тези нелицеприятни истини. Йоана Вълова, Иван Иванов, София Лефтерова и Даяна Зашева от СУ "Св. Кл. Охридски" спечелиха най-голямото състезание по право в целия свят в съревнование с връстници от престижни университети в 85 страни.
Състезанието Willem C. Vis се фокусира върху международното търговско право и международния търговски арбитраж и всяка година в него участват близо 350 отбора с 2500 студенти от всички краища на света. За първи път в 29-годишната му история българските бъдещи юристи успяха да постигнат най-добро класиране и в устните, и в писмените кръгове, а Иван Иванов се класира сред най-добрите оратори в т.нар. "Олимпийски игри" на правото.
"Моралното значение на наградата е признанието, че сме най-добрият и подготвен отбор в целия свят – казва мл. адв. Лия Харизанова, която заедно с гл. ас. Анастас Пунев и адв. Олег Темников е треньор на отбора. – Качеството на научните аргументи, които се изискват, за да се справи добре човек в това състезание, е изключително високо. Зад нашия успех стои десетмесечният труд на студентите, вложен докато се занимават с редовните си ангажименти в университета и ходят на работа. Така че това е изключителна отплата за усилията им."
Единият проблем, свързан с казуса по време на състезанието, е имал отношение към включването на клаузи за арбитраж чрез общи условия – той засяга много хора, които от лаптопа или телефона с едно кликване потвърждават "съгласен съм". А другият проблем се е отнасял до съществуващ договор за продажбата на палмово масло.
"Дори на писмено ниво казусът беше огромен – 70 страници с факти, документи, по които работихме от края на септември до началото на април – обяснява Лия Харизанова. – Върху него отборите трябваше да напишат първо писмена защита за ищеца, после за ответника и накрая да подготвят устна защита и на двете позиции. Всяка година казусите са изключително адекватни с модерната реалност – те се занимават с практически проблеми на правото и са вдъхновени от истински случаи. Неслучайно създателите на Willem C. Vis са едни от най-изтъкнатите практикуващи юристи в средите на международния арбитраж и на международното търговско право. Тези състезания са прекрасен заместител на нещо, което не мога да кажа, че българското образование извежда като приоритет. Просто създадохме практически умения да се работи с информация, да се мисли аналитично и да се отговаря на конкретни въпроси. Така че това е много голям принос в обучението на студентите ни по право."
Успехите на този елитен отбор могат ли да бъдат представителни за равнището на обучение по право у нас?
"Със сигурност има страхотни млади хора във всички български университети – отговаря Лия Харизанова. – Има специализирано международно ниво и това показва, че притежаваме потенциал да бъдем също толкова добри, колкото са другите държави. Според мен има нужда от повече практически упражнения. Когато бях в университета, до предпоследната година от образованието си не се бяхме срещали с казус, на който да отговорим като професионалисти. Много се надявам да продължим традицията с доброто представяне на отборите, защото това е показателно, че младите хора желаят да направят нещо и да инвестират в себе си. Това, което не искаме да виждаме, е примиренчество, че просто ще изкарат пет години в четене на лекции, без да се опитат сами да видят каква е истинската правна работа. За нас е удоволствие да подкрепим младите си колеги в опита им да направят нещо различно."
Минала по пътя на блестящите студенти и с няколко награди от състезания, Лия Харизанова казва, че постиженията отварят врати по много начини. Един от тях е да захрани желанието на младите хора да се превърнат в добри юристи. Другият ги води към занимания с видове право, които иначе не биха се преподавали в университета. "Ако имаш желание да се занимаваш с подобно нещо, ти си вече много крачки пред останалите, които никога не са имали възможността фокусирано да работят върху тези теми", изтъква Лия Харизанова. И след като вече е осъществила мечтата си поне веднъж български отбор да стигне до финал на състезанието, сега тя гледа към следващото си въжделение – създаването на общност, която да подкрепя студентите и впоследствие да им помага в професионалното развитие.
Снимки: pixabay и предоставени от Лия Харизанова
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..
Природозащитниците от Bulgaria Bird Walks организират днес във Варна разходка за наблюдение на водолюбиви птици и горски обитатели. Планирани за два похода в Морската градина от 9,00 и от 13,00 ч. Подобни излети ще има всеки месец в града, съобщи..
В неделя ще преобладава слънчево време. Ще духа слаб вятър от запад-югозапад, в западната част на Дунавската равнина – предимно от изток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София – около минус 6°, а максималните – между 4° и..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..
Няколко граждански сдружения от Лом и Козлодуй организират от 16:00 часа днес протест и автомобилно шествие срещу лошото състояние на пътищата в..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..