Участници, приятели и гости от Молдова, Северна Македония, Сърбия и България очакват превърналият се в традиция за Западните покрайнини Международен детски Великденски фестивал в Босилеград. От своето начало през 1994 година насам форумът няма пропуснато издание, дори и по време на пандемията от Covid-19. През последните две години програмата му беше почти изцяло онлайн, затова организаторът и председател на българското сдружение ГЛАС Александър Димитров посреща 29-ото издание, както и православния Великден с особено вълнение:
“Великден за мен винаги досега е бил свързан с фестивала. Всички издания са ми изключително скъпи. Той стана част от мен и ми е мъчно, че когато бяхме деца нямаше подобно събитие, което е изцяло насочено към подрастващите – споделя пред Радио България сънародникът ни. – Хубаво е да спомена, че нашият фестивал стана пример и за други общини в България, Сърбия и Северна Македония, които започнаха да организират подобни. Седем-осем са засега, сред които в Благоевград, Раднево, Цариброд, Битоля, Куманово, Враня, Сурдулица, но те нямат нашата близо 30-годишна традиция, която не бива да се подценява.”
Босилеград е гостоприемен и отворен, а гражданите са готови да окажат помощ и приютят в домовете си бежанци от Украйна – увери ни Александър Димитров. По думите му, в града все още не са пристигнали хора, търсещи спасение от войната. Въпреки това темата „Украйна“ ще бъде водеща през фестивалните дни – от Разпети петък до Светли понеделник.
“Мотото на фестивала през тази година е „Не на войната“. Ние винаги използваме тази проява, за да насочим вниманието към проблем, който ни притеснява. Ще го направим и сега, защото, както всички хора, се надяваме войната да приключи колкото е възможно по-скоро” – посочи организаторът на великденския фестивал на българите в Босилеград.
Наред с любимите за децата състезания за най-здраво, най-добре боядисано и най-оригинално великденско яйце, домакините са подготвили и богата музикална програма, с участието на учениците на музикален център в София, столичният фолклорен танцов ансамбъл към Народно читалище “Витоша-1951“, както и на ученици от благоевградска музикална школа. Като специални гости на Великденския фестивал са поканени председателката на Комисията за българите в чужбина на Народното събрание Антоанета Цонева и евродепутатът Асим Адемов.
Снимки: festival-bosilegrad.info
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..
По информация на Генералното консулство на България във Валенсия към момента няма данни за загинали или пострадали български граждани , съобщиха за БНР от пресцентъра на МВнР. Не са постъпвали и сигнали от бедстващи наши сънародници...
Писател, преводач, журналист, представител на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, Милена Селими не спира да популяризира българската литература, култура, ценности и традиции. Едно от най-новите й професионални постижения е..