Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Брифинг на българския министър на енергетиката

България няма да води преговори под натиск с "Газпром"

Страната няма да спира транзитните доставки на газ за Сърбия и Унгария

Снимка: БГНЕС

Природният газ се използва като политическо и икономическо оръжие, заяви енергийният министър Александър Николов по повод спирането на газовите доставки от Русия.



"Докато съм министър, България няма да води преговори под натиск и със сведена глава. България не се продава на каквато и да е цена. Към момента е видно, че широко прокламираните в миналото инфраструктурни съоръжения не могат да гарантират доставките на природен газ, но това не означава, че няма да се справим и с тази ситуация" – посочи министър Николов. 

Минимум за месец напред всички доставки на природен газ са гарантирани. Още няма физическо намаляване на газа от Русия, допълни Николов на специален брифинг по темата днес.

Недоставянето на количества от "Газпром" са нарушения на договорите, каза още министърът. Предстои нова експертна среща за последващи стъпки, каза Николов и припомни, че България не е единствена засегната и в тази ситуация са също Полша и Литва.

"България е лоялен партньор на всички съседни държави. България не е Русия. Когато имаме възможност, ще помагаме на всички съседни държави", заяви още Николов и каза, че ще бъдат прегледани всички възможни рискове и страната ни няма да създава сътресения в други държави, като конкретно посочи Сърбия и Унгария.

В изявление, разпространено от ТАСС и Ройтерс, "Газпром" припомня, че България и Полша са транзитни страни и "в случай на неразрешено отклоняване на руски газ от транзитните обеми за трети страни, доставките за транзит ще бъдат съкратени с този обем".

Снимки: БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Почетоха паметта на Алексей Навални

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храма “Св. Неделя” в София. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На 16 февруари 2024 г...

публикувано на 16.02.25 в 17:22

Български учени ще пренесат живи риби от Антарктида в Пловдив

Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев от Природонаучния музей в Пловдив работят по проект за транспортиране на живи риби от Южния полярен кръг до България. Целта е да се създаде антарктически аквариум в Пловдив, където посетителите – от ученици до..

публикувано на 16.02.25 в 13:31
Министърът на отбраната Атанас Запрянов участва в конференцията по сигурността в Мюнхен.

ЕС възприе българско предложение по разходите за модернизиране на отбраната

Ще бъде приложена процедурата за изваждането на военните разходи от индекса за изчисляване на инфлацията, заяви в Мюнхен министърът на отбраната Атанас Запрянов, предава БТА. На конференцията по сигурността министърът обясни, че това е позиция, която..

публикувано на 16.02.25 в 10:53