Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Студенти от българската диаспора в Украйна не могат да дойдат в България

Сградата на Украино-българския лицей в Приморск
Снимка: primlicey.ucoz.ua

Учебната година според местните административни разпоредби на Запорожка област в Украйна приключва на 2 май. Но в момента учебен процес няма и е под въпрос издаването на документи за завършена учебна година. Това може да се отрази на приема на студенти от Украйна в България, които са с български корени, заяви за БНР Росица Николова, преподавател по български език и литература в украино-българския лицей в град Приморск в Запорожието.

"Нито едно училище не работи в града. Предполагам, че така е и в селата. Това са окупирани територии, съответно преподавателите нямат възможност да работят по украинските програми. Опира въпросът и до кандидатстването на тези, които имат документ за български корени, в български вузове – дали биха могли изобщо да постъпят при тези обстоятелства. България тази година само за Украйна е дала 1000 места.", предупреди Николова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Списание в Аржентина представи съвременната българска литература

Изявени имена от писателското съсловие на България са включени със свои произведения в новия брой на електронното литературно списание „Eslavia“ . Това съобщиха специално за Радио България Аксиния Иванова и Иван Цанков, съответно, председател и секретар..

публикувано на 19.12.24 в 16:42

"БГ Бен" – изданието на българите на Острова празнува 20 години

На 30 март 2004 година излиза първият брой на български вестник във Великобритания "БГ Бен". Началото е скромно – осем страници формат А4 и една голяма мечта – да се превърне в обединител на българите на Острова. Днес, 20 години по-късно,..

публикувано на 19.12.24 в 15:35
Илия Луков

Българските общности зад граница посрещат народния певец Илия Луков с бели гълъби в небето

Македонските песни, градежите на църкви и манастири, даряването на камбани, изиграването на най-дългото хоро, помощите за деца сираци, срещите с българи от историческите общности – всичко това Илия Луков вплита в амалгама, побираща съзнателния му живот...

публикувано на 12.12.24 в 12:25