В историческата местност Оборище над Панагюрище днес се провежда национален събор-поклонение по повод 146-ата годишнина от Априлското въстание. Това е и заключителната част от тържествата, посветени на априлската епопея.
По традиция на този ден стотици българи от страната ще отдадат почит пред паметника на Априлци в местността Оборище. Това е мястото, на което първите български депутати преди 146 години вземат съдбоносното решение да въстанат срещу Османската империя.
В 11:00 часа духовници ще отслужат молебен за здравето и благоденствието на българския народ. Информацията е на кореспондента на БНР в Пазарджик Невена Петрова.

На 5 октомври честваме паметта на светата мъченица Харитина, както и на светия свещеномъченик Дионисий, епископ Александрийски. Света мъченица Харитина останала сираче още дете и била отгледана като дъщеря на благочестивия християнин..
На 4 октомври Църквата възпоменава свети свещеномъченик Йеротей, епископ Атински, света мъченица Виринея и преподобни Павел Препрости. Свещеномъченик Йеротей, епископ на Атина , е бил член на Атинския ареопаг и е обърнат към Христос от..
На 3 отомври възпоменаваме паметта на свети свещеномъченик Дионисий Ареопагит и на преподобни Йоан Хозевит. Свети Дионисий Ареопагит е един от 70-те Христови апостоли и верен съработник на св. апостол Павел на духовната нива. Прозвището му..
На 28 октомври Църквата възпоменава светата мъченица Параскева, светите мъченици Терентий, Неонила и чедата им, преподобни Стефан Саваит, свети..
На 29 октомври Православната църква възпоменава светата преподобномъченица Анастасия Римлянка . Света Анастасия Римлянка останала сираче на..