Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плащането в рубли на руския газ нарушава антивоенните санкции на ЕС

Кадри Симсон, европейски комисар по енергетика
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 3 май в Страсбург Европейската комисия ще обсъди 6-ия пакет от санкции срещу Русия, заради агресията в Украйна. На 4 май предложението ще бъде представено на страните членки за одобрение.

ЕС отказва да плаща покупките на газ от Русия в рубли и трябва да се подготви за прекъсване на доставките, предупредиха от Еврокомисията и френското председателство след извънредна среща на енергийните министри в Брюксел, предава Франс прес.

"Плащането в рубли чрез механизма за превалутиране под надзора на руските власти и чрез втора специална сметка в "Газпромбанк" е нарушение на санкциите и няма как да бъде прието", заяви еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон. Тя призна, че ЕС може да замени с алтернативни доставки едва 2/3-ти от получаваните годишно от Русия 150 млрд. куб. м газ. Като алтернатива Симсон призова да се диверсифицира производство на ток.

Генералният щаб на украинската армия съобщи, че през изминалото денонощие са отблъснати 12 руски атаки в Донбас. Украинска контраатака е отблъснала руската армия на 40 км от Харков, съобщиха източници от Пентагона. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 31 юли 2025 г.

В "България днес" на 31 юли слушайте: 04:53 Актуално от България и българите по света 15:53 Българският фолклорен хор от Пескара "Бели рози" с първа изява в родината 32:40 Единственият лекторат по български език в Грузия намира благдатна среда в..

публикувано на 31.07.25 в 19:00

Август започва с повишаване на градусите и валежи над планините

В петък  минималните температури ще са от 14° до 22°, в София – 16°. През деня над северозападните и крайните източни райони ще е предимно слънчево. Над останалата част от страната облачността ще е значителна и на много места ще продължи да превалява...

публикувано на 31.07.25 в 18:35
Директорът на ГДПБЗН Александър Джартов

Всички пожари са локализирани, огънят в Пирин е овладян

Всички тежки пожари на територията на страната са локализирани и огънят в Пирин е овладян , съобщи главен комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", цитиран от БТА. Той добави, че в момента се..

публикувано на 31.07.25 в 17:06