България действа не от позиция на силата, а от позицията на истината, заяви в София президентът Румен Радев пред конференцията "Европейска перспектива за добросъседските отношения между България и Северна Македония". Той призова за преодоляване на югославските тоталитарни идеологеми, които осакатяват двустранния диалог. Европерспективата на Скопие няма алтернатива. България винаги е била с протегната ръка и е помагала при различни кризи, но за съжаление не среща реципрочна политика, подчерта президентът. По думите му, страната ни е изправена пред дилемата "как да направим така, че възможно най-бързо да започнат преговорите, да дадем съгласие за начало на преговори на РСМ за интеграция в ЕС, като в същото време поставим ясна бариера пред войнстващия македонизъм, защитим правата на македонските българи и отстоим нашата история, култура и идентичност".
Като контрапункт на македонизма зад граница, България трябва да разгърне много по-активна информационна разяснителна кампания особено навън, подчерта президентът. Той призова Народното събрание да изпрати писмо до Конгреса на САЩ във връзка с проекторезолюцията, която предвижда септември да бъде провъзгласен от конгресмените за месец на македонската култура, език и наследство. „Само с истината ние можем да решим всички открити въпроси с нашите събратя от Република Северна Македония“, заяви Радев и посочи, че пътят на Скопие към ЕС няма как да заобиколи София. Президентът обобщи, че всички участници във форума са единни в позицията, че европейската интеграция на РСМ е стратегическа цел за България, но тя трябва да се основава върху развитието на добросъседството, а не върху наложени отвън срокове.

Случай с прегазено от лекар куче в столичен квартал, предизвика вълна от обществено негодувание и организирането на протест в София, който ще се състои днес пред Военномедицинска академия – лечебното заведение, в което работи медикът. Междувременно от..
София е домакин на проведе петото издание на Глобалния форум на жените лидери. Организатор на събитието е Съветът на жените в бизнеса в България. Темата тази година – "Бързо и яростно променящ се свят. Жените "зад волана" – поставя жените в центъра..
Четвъртък, 13 ноември, ще започне с ясно и почти тихо време, а в ранното утро на много места в низините, котловините и около водните басейни ще има мъгла или ниска слоеста облачност. През деня ще бъде слънчево, но в Дунавската равнина ще се..
Първият музей на инвестиционното злато посреща в Пловдив посетители, които искат да научат повече за историята на парите и тяхната връзка със златото –..
Тази година Коледа та "пристигна" в София още през ноември с аромат на греяно вино, канела и празнична магия. Радио България ви..