Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 11 май е отворена магистърската програма на фонд "Стефан Стамболов"

Снимка: Министерски съвет

На християнския празник на св. Кирил и Методий официално започва Националната програма на фонд "Стефан Стамболов". 

"Светите братя Кирил и Методий отварят пътя на народа ни към просвещение чрез българската азбука. Следвайки тяхното дело през вековете, хората на словото и знанието задават ценности и обединяват обществото ни около значими каузи", каза премиерът Кирил Петков във видеообръщение, насочено към желаещите да получат качествено образование зад граница.

Фондът дава възможност на завършилите студенти да получат от държавата финансиране за магистратура до 200 000 лв. на година, за да се обучават в най-елитните 15 световни университети, ако след завършването си се върнат да работят в страната поне 3 години, съобщи правителствената пресслужба.

Подборът на първите стипендианти започва през юни, а първите магистратури ще бъдат финансирани в академичната 2022/2023 г. Срокът на новия фонд е тригодишен, като всяка година за стипендии ще се отпускат по 2 млн. лв. Ще бъдат проведени три кампании за подбор на кандидати, като във всяка от тях ще бъдат одобрени по 10 души.

Кандидатите трябва да са български граждани, да имат завършена бакалавърска или магистърска степен, придобита до 5 години преди конкурса в професионално направление, съответно на желаната програма. Нужно е успехът от дипломата да е поне много добър 5,00, а познанията по езика, на който ще се обучават, да е на ниво В2. Предимство е, ако кандидатите не са учили в чужбина и имат професионален опит в избраната специалност.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Православни християни в Истанбул посрещнаха Великден в българската църква “Св. Стефан

Българският храм “Св. Стефан” на брега на Златния рог в Истанбул снощи преливаше от хора, дошли да посрещнат Христовото Възкресение. Точно в полунощ свещеници и миряни се поздравиха с “Христос воскресе!” и “Воистину воскресе!”. Богослужението в..

публикувано на 20.04.25 в 15:01

Пасхална вечерня за Второ Възкресение в катедралния храм “Света Неделя”

Патриарх Даниил отслужи богослужение за т.нар. Второ Възкресение Христово в софийския митрополитски катедрален храм “Св. Неделя”. На празничната литургия прозвучаха текстове от Евангелието на различни езици, с което се напомня, че благата вест е..

публикувано на 20.04.25 в 13:15

Председателят на НС, премиерът и президентът поздравиха българите за Възкресение Христово

“Днес, обединени от силата на вярата ни в изкупителната саможертва на Иисус Христос, отново празнуваме заедно и сме вдъхновени от Неговото Възкресение. Нека то ни помогне да творим добри дела!” С тези думи председателят на Народното събрание Наталия..

публикувано на 20.04.25 в 11:44