През последните 10 години стокообменът между България и Чехия се увеличил три пъти, достигайки 1,727 млрд. евро, което е доказателство за перспективите за засилване на сътрудничеството. Това обявиха българският президент Румен Радев и министърът на промишлеността и търговията на Чехия Йозеф Сикела, при откриването на Чешко-български бизнес форум под мотото "Together We Achieve More".
Румен Радев заяви, че отличните връзки между българския и чешкия народ са солидна основа за развитие на успешни бизнес отношения и открои възможности за задълбочаване на партньорството между двете страни. Това са иновациите, информационните технологии, автомобилната и отбранителната промишленост, енергетиката, здравеопазването, туризма и инфраструктурата. Има потенциал стокообменът догодина да стигне 2 млрд. евро, като основни предизвикателства пред бизнеса са последиците от пандемията, енергийната криза в ЕС и военните действия в Украйна.
Държавният глава заяви, че за справяне със ситуацията е необходимо единство и повече усилия от страна на ЕС за постигане на стратегическа автономност и енергийна независимост на държавите. По думите на президента, вече не е достатъчно да се развива бизнес, основан на утвърдените пазарни подходи. "Успехът днес зависи от способността да се създават устойчиви партньорства за инвестиции и съвместни проекти в иновации и развойна дейност", посочи Радев.
В дните от 14 до 16 февруари събитие под мотото "Любов и вино" ще позволи на софиянци и гостите на столицата ни да съвместят нашенския празник на виното Трифон Зарезан и западния Свети Валентин, известен като "ден на любовта". То ще се провежда..
През следващото денонощие, над по-голямата част от страната, облачността ще се задържи значителна с временни разкъсвания. През нощта, в повечето райони ще бъде почти тихо. Сутринта на отделни места ще има намалена видимост. В петък , 14..
По примера на Хърватия, последвана от Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и Херцеговина, и в България четири организации обявиха 13 януари за ден без пазаруване в големите търговски вериги заради високите цени...
В различни периоди от съществуването си, дирекция "Предавания за чужбина" на общественото радио, позната днес като мултимедийната многоезична програма на..
В понеделник минималните температури ще бъдат между минус 4 и 1 °. В София ще е около минус 3°. В Северна България максималните температури ще са..
Справянето с кризите пред ЕС, изисква повишаване на европейската глобална конкурентоспособност и гарантиране на сигурността, заяви президентът Румен..