Енергийната непредвидимост влияе пагубно на българската икономика. "Никой не знае в момента каква е цената на природния газ. Никой" – каза пред БНР председателят на УС на Българската стопанска камара Добри Митрев и коментира положението на българския бизнес като „отчайващо“.
„За май в индустрията никой не знае каква ще бъде цената на електрическата енергия, никой не знае каква ще бъде цената на природния газ. Ежедневно, ежечасно се качват цените на материалите. Заради тази несигурност, и че няма ясен ангажимент от държавата за компенсиране на тези свръхвисоки цени към индустрията, тя се пренася върху работниците и служителите, върху стоките и услугите – виждаме как растат с часове и българският народ обеднява.“
Заради високите цени на горивата и на тока за бизнеса национално представените работодателски организации планират за 18 май протест пред Министерския съвет. Браншовите организации на собствениците на ресторанти и заведения също ще се включат в протестните действия, подкрепени и от синдикатите. Преговорите с правителството текат от месеци, но споразумение няма.
Междувременно "Булгаргаз" оповести прогнозна цена на природния газ за юли - 142,11 лева за мегаватчас (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) или 72,66 евро за мегаватчас, изчислена по фиксинга на БНБ. Тя е образувана на база прогнозни стойности на ценообразуващите компоненти към 11 май. Сравнение с цените на европейските газови пазари за доставка през месец юли на 11 май показва, че те са в приблизителен размер от 95,50 евро за мегаватчас (или 186,78 лева за MWh), съобщават още от газовото дружество.
Работодателите в България настояват за сигурност и прогнозируемост на доставките и цените на суровините. Растящите цени на енергоносителите води до лавинообразна инфлация, която всеки ден изяжда доходите на гражданите, се казва в позицията на бизнеса.
„В момента на практика няма договаряне, има стоп поръчки, защото няма как да се даде цена на стоката. Имаме на практика една буксуваща икономика", поясни Добри Митрев от Българската стопанска камара и допълни, че няма диалог с правителството по този въпрос: „Правителството не комуникира с нас, не е споделило с нас нито една от идеите си“.
В началото на седмицата стана ясно, че кабинетът на Кирил Петков готви антиинфлационен пакет на стойност между 1,5 и 2 млрд. лв. По думите на Митрев обаче, той още не е обсъден с българските производители.
„Но антиинфлационният пакет трябва да включва първо грижа за индустрията и икономиката – в нея са всички, там е работещият българин. И ако няма насочени усилия, няма да спрем инфлацията – категоричен е експертът.– Най-силните мерки са именно чрез производство на електрическа енергия, износ на високи цени и компенсиране от свръхвисоките печалби на консуматорите на електрическа енергия. По този начин ще спрем темпа на инфлацията“, посочи Митрев. По думите му,"големият ефект ще дойде от това цените при производител, при преработвател да бъдат поносими, за да не се пренасят при цената на стоките и услугите".
36% е инфлацията на годишна база на ниво производство, подчерта председателят на УС на Българската стопанска камара."Ако няма компенсаторни механизми, тази инфлация неминуемо ще се пренесе върху стоките и услугите. Потърпевши ще бъдат всички български граждани", предупреди той.
Интервю: Таня Милушева, БНР-„Хоризонт“
Редактор: Елена Каркаланова
Снимки: архив, БГНЕС
Заради военни конфликти, през 2024 г. четири хиляди деца от Сирия, Афганистан и Мароко са потърсили закрила в България . Данните са от доклад на УНИЦЕФ , според който 2024 година e "една от най-пагубните за децата в условия на конфликти" в цялата..
В неделя, над повечето райони в Западна и Централна България облачността значително ще се разкъса и намалее и ще бъде предимно слънчево и почти тихо. В сутрешните часове на места в равнините и низините ще има намалена видимост и на отделни места..
Вписването на втора православна Църква поставя началото на нов разкол . В позиция на „БСП-Обединена левица" се посочва, че решението на Върховния касационен съд за вписването на втора православна Църква е тежък удар по православното..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..
В последния петък на 2024-а година "България днес" фокусира вниманието към Балканите..