18-то издание на фестивала на странджанската зеленика се провежда този уикенд в село Бродилово, община Царево. Организатор е Дирекцията на природен парк Странджа, а по традиция домакинството му се поделя между югоизточните общини Царево и Малко Търново. Празникът ще е в местността "Харманята", където в момента може да се види цъфнала зеленика- символ на Странджа планина.
Странджанската зеленика е висок вечнозелен храст, достигащ над 2 метра, със силно разклонено стебло. Цветовете са едри, лилаворозови, събрани по върховете на клонките в чадърести съцветия. Цъфти през май и юни за кратко. Зелениката може да бъде видяна единствено на труднодостъпни места в Странджа и Кавказ.
Фестивалът на зелениката всяка година се открива с изпълнение на химна на Странджа „Ясен месец“ и включва богата програма с кулинарни предизвикателства и типично местни специалитети, песни и туристически маршрути. Новото тази година е отправената покана към останалите природни паркове в България да покажат своите забележителности.
"Посрещаме много туристи от цялата страна, защото това е най-големият празник в Странджа за природолюбители и приятели на планината", каза още директорът на Природен парк Странджа инж. Румяна Цвяткова.
Перник е само на 35 км югозападно от София и всички го познават като "градът на черното злато", или "градът на миньорите". В последните години обаче обликът на Перник се променя и все по-често свързваме града с неговия шумен, пъстър и многолик..
В житието на Св. Дазий Доростолски от началото на 4-ти век е съхранено най-старото описание на Сурва по българските земи: "Защото дори светът да се свърши, лошият обичай не се изоставя, а дори се възстановява в още по-страшен вид. В деня на..
Изкуството на дърворезбата е развивано векове наред по нашите земи. Представлява обработване на дърво чрез изрязване на декоративни мотиви, фигури и сложни изображения . Най-голямо значение занаятът добива през Възраждането, когато дърворезбата..
Перник е само на 35 км югозападно от София и всички го познават като "градът на черното злато", или "градът на миньорите". В последните години обаче..