Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Фестивал на хвърчилата" в Бургас приветства лятото

Събитието отбелязва 15 години от създаването на Сдружение "Зелена Странджа"

4
Снимка: zelenastrandja.com

"Странджа не е като другите планини. Ако на други места можем лесно да изпаднем в ситуация на опасност, то в Странджа отиваме да се учим и съзерцаваме природата. В Странджа движението сред природата е истинска наслада и почивка" – така Владимир Димитров определя втория си дом – планината. Любов към природата и нестихващия живот в нея, която не го напуска през целия му живот.

Владимир е лесовъд по образование и председател на Сдружение "Зелена Странджа", което основава през 2007 година с главна цел да популяризира различни туристически маршрути из най-голямата защитена територия в България – Природен парк "Странджа".

"Всяка седмица от близо 7 години със Сдружението организираме походи в Странджа планина. Освен тях имаме и акции за почистване, залесявания, а през лятото организираме детски лагери. Все дейности, които помагат на хората да прекарват повече време сред природата, да опознават животните и растенията, които са около тях. В последните близо три години хората сякаш се ориентираха повече към природата и времето прекарано извън града, на чист въздух, започна повече да се цени" – категоричен е Димитров.

Тази година сдружението отбелязва 15 години от своето съществуване и по този повод Владимир и неговите съмишленици отново ни приканват да усетим красотата на природата, като организират Фестивал на хвърчилата на 15 май. Истински празник на слънцето, вятъра, синьото небе, здравето и свободния дух. Тази година ще бъде второто му издание, а мястото са хълмовете над бургаския квартал Банево, носещи името Трите сестри.

"Мястото е в близост до Бургас и е на едно възвишение, където при нормални условия, без валежи, почти всеки ден има много подходящ вятър за пускане на хвърчила. И в същото време изкачването до него представлява лек пешеходен преход. А от самия връх има много красиви гледки към целия Бургаски залив, града и околните села."

Първото издание на Фестивала на хвърчилата през май 2021 година събира на поляната повече от 150 души, сред които и много деца.

"Децата много се забавляват на хвърчилата. Това е символ на свободния дух, на свободното движение и по този начин приветстваме и наближаващото лято. Времето миналата година беше идеално за целта и се надявам и тази неделя да е същото" – пожелава си Димитров.

А вие, дори и да нямате възможност да присъствате лично на Фестивала на хвърчилата в Бургас, запомнете мястото, защото както стана ясно хълмът Три сестри е подходящо място през цялото лято за пускане на хвърчила и би било чудесно разнообразие от плажните активности за вас и вашите деца. Маршрутът до там е около 5 километра, предимно каменист и открит, затова Владимир Димитров напомня, че ако тръгнете по него, трябва да сте с удобни и подходящи за горски преход обувки и шапка, с която да се предпазвате от слънцето.

Снимки и видео: zelenastrandja.com



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Белослав, където се ражда стъклото – традицията, музеят и живото изкуство

Единственият в България Музей на стъклото се намира в град Белослав, на брега на един от ръкавите на Варненското езеро. Именно на това място, през 1893 г., братя Мушалан поставят основите на българското стъкларство, създавайки първата стъкларска..

публикувано на 22.04.25 в 09:25

Атракционните пътувания с ретро влаковете на БДЖ са безспорен туристически хит

Пътешествията с парни локомотиви, които организира БДЖ по различни поводи и празници за любителите на старите влакове станаха традиция. Пуфтящият влак, който изпуска много пара и дим и неговата звучна свирка са вълнуващи както за децата, така и за..

публикувано на 14.04.25 в 11:30
Долмен „Начови чаири“

Сакар – земя на долмени, царски орли и устойчив туризъм

Сакар, една от най-загадъчните и слабо познати планини у нас, бавно, но уверено се превръща в нова дестинация за устойчив туризъм. Районът, разположен между Източните Родопи и Странджа , години наред оставаше настрана от туристическите потоци. Но..

публикувано на 11.04.25 в 09:15