Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въпреки кризата в ЕС производството в България бележи ръст

Снимка: pixabay

В резултат на негативните последици от войната в Украйна индустриално производство в еврозоната и в целия ЕС се сви рязко през март, но България отчита значителен ръст.

Според първите производствени данни на Евростат, които отразяват действителния ефект от кризата в Украйна, нашата страна се нарежда на едно от челните места в ЕС. По най-голям ръст в производството България (с 5 %) и Гърция (също с 5 %) се нареждат след Литва (с 11,3 %), Естония (с 5,1 %), докато най-силен производствен спад на месечна база беше отчетен в Словакия (с 5,3 %), Германия (с 5 %) и Люксембург (с 3,9 %).

През март, на годишна база, индустриалното производство в България нарасна с 19,1 %, след повишение с 14,8 % през февруари, като по-солиден растеж беше отчетен единствено в Литва (с 25,9 %). Най-голям спад на годишна база пък беше отчетен в Словакия (със 7,3 %), следвана от Ирландия (с 5,5 %) и Германия (с 4,1 %).

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Facebook /Празник на Хотанската сарма

Празникът на Хотанската сарма – вкусът на вековна традиция

Село Хотанца, община Русе е домакин на " Празник на Хотанската сарма " – кулинарно-фолклорен фестивал, организиран от читалище "Светлина-1928". Началото е в 11:00 ч. на 1 ноември на централния селски площад. Програмата обхваща конкурс за най-вкусна..

публикувано на 01.11.25 в 12:05
Чудовищен фест 2023

"Чудовищен" фест в Докторската градина

В докторската градина зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София цари необичаен "мрак" и веселие. Пространството е превърнато в страховито, но атрактивно градско селище, посветено на Хелоуин, като тази година празникът продължава до 2..

публикувано на 01.11.25 в 10:10

Академично шествие за Деня на народните будители

С редица събития в цяла България се отбелязва Денят на народните будители. В деня, в който отдаваме почит на българските книжовници, просветители, борци за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния..

публикувано на 01.11.25 в 07:00