Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страните в ЕС ще пълнят заедно своите газови хранилища

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Преговарящите от страните в ЕС и евродепутати се договориха за правилата за запълване на европейските газови хранилища преди зимата. Целта е да се изгради буфер за доставки и да се подготвят за възможни прекъсвания на руския природен газ, предаде REUTERS. Русия доставя 40% от газа в ЕС и вече прекъсна доставките за Полша и България, напомня агенцията. Сделката изисква от страните в ЕС съвместно да запълнят най-малко на 85% до ноември 2022 г. хранилищата и до 90% през 2023 г. Сега газовите хранилища са запълнени на 41%. 

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън обяви, че на Украйна ще бъде предоставена нова пратка гаубици, влекачи, радари и резервни части за 100 млн. долара, предаде CNBC 

Сенатът на САЩ след Камарата на представителите одобри закона "Заем-Наем" за Украйна, по силата на който се отпускат 40 млрд. долара за военните нужди на Украйна.  

Най-могъщите икономически демокрации в света от Г-7 ще предоставят на Украйна повече от обещаните 15 млрд. долара финансова помощ за следващите 3 месеца, стана ясно след първия ден от срещата на финансовите министри от Г-7 в германския град Кьонихсвинтер, предаде REUTERS.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Максималните температури през деня леко ще се понижат

В четвъртък  минималните температури ще са от 16° до 21°, в София – 18°. През деня, над по-голямата част от страната ще е слънчево. В следобедните часове над южните и западните райони ще има временни увеличения на облачността. Ще продължи да духа умерен..

публикувано на 13.08.25 в 18:00

Българските деца бъркат родната си граматика с пренесени правила от английския език

Английската граматика обърква българските ученици, защото те често пренасят нейните правила върху родния си език, каза за БТА Евелина Гечева от "Академика БГ", организатор на кампанията "Бъди грамотен". По думите ѝ, много от младежите пишат имената на..

публикувано на 13.08.25 в 09:45

Над 40 български издателства се включват във фестивала "С книга на плажа" в Бургас

Над 40 издателства и над 30 срещи с автори ще има по време на фестивала "С книга на плажа" 2025г, който ще се проведе в Бургас от 13 до 17 август в алеите пред Експозиционен център "Флора".  В програмата на събитието са включени премиери на..

публикувано на 13.08.25 в 08:15