Многобройни са българите, творящи на испански, пръснати из различни страни, в които се говори този език. Виртуален каталог, систематизиращ тези автори, беше създаден от Гражданската асоциация "Българите в Аржентина" със съдействието на Съюза на българските писатели. Родолюбивото дело е в чест на предстоящия Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, съобщи за Радио България Аксиния Иванова, председател на гражданската асоциация.
Своеобразната дигитална платформа е замислена като оригинален информационен регистър, съхраняващ сведения за подобни автори-съотечественици и техните творби, с цел утвърждаване името на страната ни в сферата на словесността и приобщаване на тези сънародници към лоното на българската култура. Авторите ще бъдат представяни с техните биографични данни и произведения, а също с интервюта и подходящи материали в медиите, които поддържа гражданската асоциация "Българите в Аржентина" – интернет радио, телевизия и подкаст секция.
Проектът е продължение на сътрудничеството между българското културно сдружение и Съюза на писателите в България, в резултат на което преди време беше създадена секция за българска литература към Конгресната библиотека в Буенос Айрес.
Лансирането на онлайн платформата за български автори, пишещи на испански език, неслучайно е посветено на 24 май. “Това е най-подходящият празник, който помага за съхраняване на националното самосъзнание на българите по света не само на думи, а и на дело”, посочва Аксиния Иванова. По думите ѝ, инициативата ще има принос за популяризиране работата на тези творци, а това би допринесло за самочувствието на членовете на българската диаспора, че в този широк свят, в областта на културата, българската национална идентичност е позната и ценена.
Редактор: Елена Каркаланова
Снимки: личен архив
Българското училище в Сао Пауло, на 16 ноември, разкрива “Коледни работилнички” , в които възпитаниците му ще изработват празнична украса, сурвачки и коледни картички. Това ще става на поредица от творчески срещи, посветени на наближаващото Рождество..
Изложба “Светът на траките” ще бъде открита на 20 ноември т.г. в галерия “България” в Рим. В своеобразно пътуване сред изкуството, красотата и мистериите тя ще ни отведе до корените на древна цивилизация, просъществувала по нашите зами. Експозицията..
През 2023 г. в Албания се проведе първото преброяване на населението след официалното признаване на българското национално малцинство през 2017 г. и като българи се заявиха 7057 души. "Преди две седмици Албанският институт по статистика публикува..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи..