Пловдив или Филипопол, както бил наречен през Античността, е един от най-старите постоянно обитавани градове в Европа.
Основан от Филип II (бащата на Александър Велики), градът бързо се превръща в един от най-красивите в цяла Тракия, за което свидетелстват не само старите автори, но и многобройните архитектурни следи, които са оставили неговите обитатели.
До ден днешен се откриват фрагменти от украсите на античните сгради и техните мозайки – каменните килими на Античността. Представени по привлекателен начин, те допринасят за това Пловдив да е и днес един от най-красивите градове в нашата страна.
Да се насладим на изяществото на старите мозайки от християнските базилики на Филипопол:
Текст и снимки: Владимир Владимиров
Есента придава специален чар на скътаното в западните родопски склонове селце Лещен. Каменните му зидове се открояват като стожер на фона пиршеството от багри в природата и пазят уюта на българския дом. Елеонора Тропанкова от БНР-Благоевград ни..
Над град Пещера (Южна България) се намира хълмът Света Петка. Върху него е имало крепост, а името ѝ – Перистера – на гръцки означава гълъб. Предполага се, че е дошло от един от огромните скални камъни в цитаделата на твърдината с формата..
Бачковският манастир е едно от най-значимите духовни средища в България. Основан през 1083 г. от Григорие Бакуриани, византийски генерал от грузински произход, тази обител пази българската православна традиция в съчетание с византийско и..