Тази година се навършват 160 години от рождението на един от най-прочутите дарители и благодетели на град Пловдив – индустриалеца Димитър Петров Кудоглу. Роден през 1862 година в района на Ксанти в североизточна Гърция, той наследява семейната търговия с тютюн и се превръща в един от състоятелните търговци в Града под тепетата. Това му позволява да реализира редица дарения. С решение на Народното събрание, тютюневите складове, които притежава, са дарени на града, с изричната воля наемите от тях да служат за издръжка на ново лечебно заведение. За негов дом индустриалецът закупува хотел „Цар Симеон“ и през 1927 година открива в него диспансер за лечение на туберкулоза и детски болести. До 1944 година, преди фондацията и лечебното заведение да бъдат ликвидирани, дарените от него средства за Дома на благотворителността и народното здраве, което носи неговото име, достигат 41 милиона лева.
Годишнината от рождението на Димитър Кудоглу, чиято точна дата е 21 август 1862, накара обществото отново да заговори за делото и наследството на този велик българин. По идея на наследниците на индустриалеца и Община Пловдив, е взето решение за възстановяване на съществувалия до 1949 година негов паметник в градската „Цар – Симеонова градина“. Очаква се наследниците да финансират изработването на проект, а след съгласуването му с Националния институт за недвижимо културно наследство, да се пристъпи към неговата реализация. Още подробности за създаването на лечебното заведение, както и за злочестата съдба, сполетяла архитектурния комплекс в сърцето на Пловдив, ще научите от публикацията “Изпепелената култура на Пловдив” от архива на Радио България.
Съставил: Йоан Колев
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..
В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..
Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...