Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Песнопения на арамейски език огласят Бачковската света обител и катедралата "Св. Александър Невски"

Снимка: Българска патриаршия

Световноизвестният православен духовник архимандрит Серафим Бит-Хариби от Грузинската православна църква е на посещение в България, съобщи Светия синод на БПЦ. Днес архим.Серафим ще изнесе концерт с песнопения на древния арамейски език (на който е говорил Христос) в Бачковската света обител, а в неделя, на архиерейската Света литургия, ще изпълни православни песнопения в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски".

 Архим. Серафим е син на грузински асириец и грузинка. В младежките си години е активен спортист, получава трети дан таекуон-до и карате и става четирикратен шампион на Грузия по борба източен стил. Жени се и му се раждат три деца, ръководи спортна школа в Киев. През 2006 се замонашва в Украйна, а през 2008 започва да служи в Стара Канда, област Мцхети-Мтианети близо до Тбилиси, където е ръкоположен за дякон през 2010.

С благословението на Грузинския патриарх-католикос Илия II, отец Серафим започва да служи на асирийски и староарамейски език, като сам съчинява полифонични песнопения и псалми на древните езици в съвременна мелодика. През 2015 получава сан схиархимандрит на новоиздигнатия манастир "Тринайсет Свети Сирийски отци". През 2016 в патриаршеската църква Светицсховели в Мцхета пее пред грузинския патриарх Иля II и папа Франциск и придобива световна известност. Едно от посланията му е свързано с геноцида над християните в Близкия изток, люлката на християнството.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изложба в София представя древните "повелители на солта" от Провадия

В София ще бъде представена изложбата "Повелителите на солта: Провадия-Солницата 5600 – 4350 г. пр. Хр.". Временната експозиция ще бъде официално открита на 11 юни в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН). Тя се посвещава..

публикувано на 08.06.24 в 15:25
Христо Ботев, Иван Драсов и Никола Славков

Христо Ботев, Априлското въстание и "Славянските комитети"

Многобройни, често противоречиви са спомените на участниците в съдбоносната за България 1876 г. Но писмата и документите за Априлското въстание, което поставя на дневен ред въпроса за Освобождението на България, чертаят една по-широка картина на..

публикувано на 02.06.24 в 07:30

Изпълнена е последната воля на цар Фердинанд – вечният му дом да бъде в България

76 години след неговата кончина първият български цар от Третото Българско царство Фердинанд Първи се завърна у дома, в Двореца "Врана", с което бе изпълнена предсмъртната му воля. В своето завещание той пише, че желае да бъде погребан именно в..

публикувано на 30.05.24 в 11:35