Странджа – най-неизследваната от масовия туризъм планина в България е съкровищница на природни красоти и следи от древността. Някои от тези богатства са лесно откриваеми и достъпни, но други от хилядолетия са притихнали сред природата, далеч от хорското любопитство, и чакат да бъдат открити … от вас. Така че ако се снабдите с джипиес устройство и предварително потърсите информация в интернет, можете да се почувствате като истински Индиана Джоунс по следите на изчезналия свят на траките.
И понеже районът се намира съвсем близо до Южното ни Черноморие, си струва човек да съчетае морската си почивка с изследване на дебрите на планината. В навечерието на летния туристически сезон се свързахме с Веска Тодорова – ръководител на ТИЦ "Малко Търново", за да я попитаме какъв е интересът към почивките в Странджа?
Най-известните и достъпни забележителности могат да бъдат посетени за един ден от Южното ни Черноморие. Сред тях например е местността Мишкова нива на 3 км от Малко Търново, до която има асфалтов път. Тук, освен светилището на бог Аполон, сред избуялата растителност, ще откриете и следи от укрепена сграда, както и на могилен некропол, в близост. А горе, на връх Градище, някога е имало крепост – наблюдателница, която е била свързана с древен водопровод със сградите долу, на Мишкова нива, научаваме от Веска Тодорова.
"Друго леснодостъпно странджанско кътче е местността Пропада, край Малко Търново. Това е един истински древен град на мъртвите, с множество хилядолетни гробове и гробници. "Да не пропускаме и архитектурния резерват в село Бръшлян, с уникални къщи от 17-18 век, стара църква, килийно училище, етнографски музей и т.н." – казва Веска Тодорова.
Но има места, безмълвни и мистични, скрити дълбоко в пазвата на Странджа. До тях се стига след 3-4 км. Пеш, по тесни сенчести пътеки. Другата възможност да ги посетите е с високо проходим автомобил или с джип. И докато се скитате сред букови, габърови и иглолистни гори, не пропускайте да разгледате параклиса "Света Троица", край село Визица. Той е построен през 18 век върху пещера, обитавана в ранното средновековие от монаси исихасти. В самия храм има издялана в скалата стълба, която отвежда долу, в полумрака, където се е притаила малка пещера, украсена с икони.
Още за параклиса "Света Троица" и за други скрити в пазвата на планината съкровища, вижте във видео репортажа:
Веска Тодорова препоръчва на пътешествениците да се разходят навътре в планината, осеяна с оброчища и аязма:
"Например пещерата Св. Марина, до село Сливарово – това е едно много магнетично място. Има поверие, че силата на светицата се проявява в нощта срещу нейния празник на 17 юли. Хора, които не могат да имат деца, там намират изцеление. В близост пък се намира и Индипасха – древно тракийско скално оброчище. Там, под една скала, тече вода , за която казват, че е лековита за очите. Мястото се посещава седмица след Великден, както подсказва името му – Индипасха".
"Странджа е едно голямо приключение" – заключава Веска Тодорова и препоръчва горещо на туристите да посетят историческия музей в Малко Търново. Освен че притежава интересна археологическа сбирка, той запознава посетителите с невероятното странджанско изобилие от билки, вековни дървета, застрашени видове птици, редки минерали и още и още красоти и природни чудеса, за които ще ви разкажем съвсем скоро.
Снимки: Венета Николова
Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..
Стари български села с уютни къщи за гости, тишина, разходки сред природата и вкусна домашна храна. Селският туризъм се превръща в предпочитан форма на отдих, особено сред семейства и млади хора, които избират природосъобразния начин на..
Казват, че за да опознаеш дадено място, трябва не само да го видиш с очите си, но и да го вкусиш с небцето си . Всяко българско село, всеки град или регион си има своя специфичен дъх и аромат. Един от начините да ги опознаете са кулинарните маршрути,..
Министърът на туризма на Черна гора Симонида Кордич съобщи, че до края на месеца ще бъдат създадени работни групи, които ще работят по откриването на..