Заради палежа на българския културен център в „Иван Михайлов“ в Битоля, рано тази сутрин, българското външно министерство връчи протестна нота на временно управляващия посолството на Република Северна Македония в София Владимир Кръстевски. Първият ни дипломат Теодора Генчовска, която е на работно посещение в РС Македония по покана на своя колега Буяр Османи, отпътува в Битоля и разговаря на място с представители на българското сдружение.
В България, палежът на културния център на българската общност в Битоля предизвика остри реакции от страна на представителите на управляващата коалиция и политически партии. Зам.-председателят на Комисията по външни работи Атанас Михнев, депутат от "Продължаваме промяната", призовава властите в РСМ да разкрият възможно най-бързо извършителите и изрази надежда това да не се отрази на двустранните отношения.
"Има такъв народ" определиха случилото се като "вандалска проява с търсен умишлен ефект, която отдалечава Северна Македония от ЕС". В позицията си БСП също остро осъди вандалския акт и призова македонското правителство за незабавни мерки. По думите на зам.-председателя на ПГ на БСП Иван Ченчев, подобни прояви нагнетяват с омраза отношенията между двете страни - нещо, от което никой няма нужда. Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов посочи, че това е провокация и изпитание към македонските официални институции и политическа класа. Бившият министър на външните работи Екатерина Захариева от ГЕРБ определи палежа като „вандалско престъпление, което не е изолиран случай, а нагледен пример, че омразата, дискриминацията са държавна политика в РСМ.
Възраждане също осъди вандалския акт и разкритикува отново политиката на премиера Кирил Петков. От своя страна ВМРО настояха президентът на България, премиерът и министърът на външните работи да излязат с изявление по темата и да прекратят всякакви преговори с РСМ докато виновните за палежа не бъдат разкрити и наказани. Евродепутатът Ангел Джамбазки от партията каза, че ще уведоми писмено Европейската комисия и всички свои колеги в Брюксел, Съвета на Европейския съюз и френското председателство.
По-рано днес вицепрезидентът Илияна Йотова също излезе с остра позиция и призова институциите в РС Македония да си свършат работата.
От македонска страна държавният глава Стево Пендаровски също осъди палежа на сградата на културния център на българската общност в Битоля и призова компетентните институции да извършат бързо и задълбочено разследване.
Прокуратурата в Битоля започна разследване на обстоятелствата около палежа на Културния център.В "България днес" на 12 август слушайте: 00:20 - Актуално от България днес 08:30 - Българското неделно училище "Аз Буки Веди" вече 16 години учи децата на сънародниците ни в Кьолн на българско четмо и писмо – интервю на Диана Цанкова с..
В сряда, 13 август, минималните температури ще са от 18 до 23°, в София – 18°. През деня ще е слънчево. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и източните райони от страната – умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат от 32..
Министърът на външните работи Георг Георгиев прие делегация, представляваща Йорданската асоциация на завършилите български университети в състав д-р Хайдар Ибрахим Али, председател на Управителния съвет, инж. Набил Ал-Бакри, координатор на..
Министърът на външните работи Георг Георгиев прие делегация, представляваща Йорданската асоциация на завършилите български университети в състав д-р..
Силното земетресение, с магнитуд над 6 по Рихтер, което разтърси в неделя, в 19,53 ч., Западна Турция беше усетено почти в цяла България. Дежурният..
При строително-ремонтни дейности на Северната сграда (откъм ул. "Оборище") на Националната художествена академия в София е намерен античен тегулен гроб –..