Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсерваторията в Рожен отваря врати за посетители

Снимка: nao-rozhen.org

Националната астрономическа обсерватория "Рожен", която е част от Института по астрономия на Българската академия на науките днес, 12 юни, провежда ден на отворените врати. Събитието съвпада с християнския празник Петдесетница, който пък е и храмов празник на параклиса "Света Троица". Той се намира до входа на наблюдателната кула на обсерваторията и е построен през 1935 г.

Обсерваторията „Рожен“ е най-големият астрономически комплекс в Югоизточна Европа, където в края на лятото ще се постави нов 1,5-метров телескоп, произведен в Австрия. Той е изцяло роботизиран и с възможност за дистанционно управление, а основната негова задача е наблюдение на бързо променливи обекти и проследяване на малки тела от Слънчевата система, като променливи звезди, квазари и пр. Изграждането на новия телескоп и наблюдателна кула се финансира по Националната пътна карта за научна инфраструктура 2020-2027 г., координирана от Министерството на образованието и науката.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Веско Ешкенази и Стоян Караиванов

Плевенската филхармония с "Танго Classic" в различни градове на България

"Танго Classic" - така се нарича най-новият завладяващ проект на Плевенската филхармония с виртуозните инструменталисти Веско Ешкенази (цигулка) и Стоян Караиванов (бандонеон). Заедно с музикантите от Плевенската филхармония те повеждат..

публикувано на 05.07.25 в 09:00

Рок, шлагери и опера – Приморско кани меломаните край морето

Един от най-дългите летни фестивали в страната ни е в курортния град Приморско, на Черно море. В продължение на три месеца Прим Фест 2025 ще предложи на жителите и туристите в града музикални вечери, оцветени в различни жанрове и стилове. Началото на..

публикувано на 05.07.25 в 08:10

Исторически фестивал с международно участие се провежда край Габрово

Исторически фестивал в местността "Градище", където се намират руините на ранновизантийска крепост, организира днес от 10:00 до 22:00 часа Регионалният исторически музей – Габрово. Събитието е по повод 105 години от първите археологически разкопки в..

публикувано на 05.07.25 в 06:00