Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български фирми и учени ще създават космически технологии

Снимка: pixabay

До 800 000 лв. могат да получат микро, малките и средни предприятия и научноизследователските организации в страната за създаване на нови космически технологии, приложения и учебни програми за космическо инженерство. Средствата са предвидени в ратифицираното през тази седмица Споразумение между българското правителство и Европейската космическа агенция (ЕКА), съобщиха от Министерството на иновациите и растежа. Най-добрите български разработки ще намерят приложение в дейността на Космическата агенция. До момента, благодарение на членството на България в нея, са одобрени 37 проекта. Сред тях е създаденият от БАН дозиметър, с който се изследва космическата радиация на Марс.
Тръжната процедура за разпределянето на средствата ще бъде обявена през юли т.г. Програмата е на обща стойност 2,4 млн. лв. Критериите за кандидатстване ще бъдат финализирани през следващата седмица, когато ще се подпише Хартата на Плана за европейска кооперираща държава. Подаването на документите ще продължи до септември.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Откриха отровени два египетски лешояда в Източните Родопи

Българското дружество за защита на птиците съобщи на фейсбук страницата си за два отровени египетски лешояда в Източните Родопи. Едната птица – женска, с поставен предавател, е издъхнала в ръцете на д-р Волен Аркумарев. Причината за смъртта,..

публикувано на 09.04.25 в 14:35

Комисията по досиетата е проверила над половин млн. души за принадлежност към ДС

Над 508 хил. души са проверени за принадлежност към "Държавна сигурност" от Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към ДС и разузнавателните служби на Българската народна армия. Това съобщи..

публикувано на 09.04.25 в 13:55

Идеята за час по добродетели и религии в училище събуди широк обществен дебат

Възможно ли е още от 2026 г. предметът "Добродетели и религии" да влезе в учебните програми и вече да бъде задължителен – това е дебат, около който се изказаха различни гледни точки през последните няколко седмици. "Въвеждането на задължителен предмет..

публикувано на 09.04.25 в 12:50