Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Банатските българи ще отбележат 130-ия юбилей на църквата „Св. Троица“ във Винга

Вицепрезидентът Илияна Йотова днес ще отбележи заедно с банатските българи 130 годишния юбилей на римокатолическата църква „Св. Троица“ във Винга, Румъния. Селището е второто в Банат по брой етнически българи, които съхраняват вече близо 300 години своите обичаи, език и традиции.

Църквата "Света Троица" е изградена от банатските българи през 1891 г.  и в нея се пазят реликви от началото на 18-и век.

Във Винга Илияна Йотова ще се срещне с представители на местната власт и на българското национално малцинство от различни краища на Румъния. Тя ще посети и Западния университет в Тимишоара.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Бесарабия – извор на красота и родолюбие" - дигитална фотоизложба в Пазарджик

От 12 септември до 5 ноември 2025 г. в централната сграда на Регионалния исторически музей – Пазарджик (пл. "Константин Величков" № 15) ще бъде представена дигиталната фотоизложба "Бесарабия – извор на красота и родолюбие" на Дружеството..

публикувано на 12.09.25 в 06:00

Народното събрание посрещна деца от българската общност в Молдова

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова посрещна в пленарната зала на парламента близо 100 деца от българската общност в Молдова. "Надявам се посещението в България да бъде за вас стимул да научите повече за страната, за нейната култура..

публикувано на 11.09.25 в 19:00

България днес - 11 септември 2025 г.

В "България днес" на 11 септември слушайте: 06:52 - Актуално от България и за общностите с българи по света 26:12 – Пътешественикът Мартин Граховски – за странстването по света 44:02  – Пътешественикът Мартин Граховски - отново в..

публикувано на 11.09.25 в 19:00