На 20 юни българската църква почита делото на св. Наум Охридски. Той е книжовник сред петимата най-предани ученици на славянските първоучители Св. св. Кирил и Методий. Израства в Мизия. Участва в Моравската мисия. След смъртта на св. Методий през 885 г. се завръща в България заедно с Климент и Ангеларий. Става един от най-вдъхновените деятели на Преславската книжовна школа. През 893 г., когато св. Климент Охридски става епископ на Дрембица, св. Наум напуска Преслав и заема неговото учителско място в областта Кутмичевица.
Около 900 г. Наум се оттегля в манастир край Охрид и продължава просветната си дейност. През 910 г. е погребан в храма на основания от него манастир край Охридското езеро и скоро след това е канонизиран.
На 14 януари Православната църква чества преподобните отци, избити в Синай и Раита и св. Равноапостолна Нина Грузинска. Няма точни сведения за времето, когато християнството проникнало на Синайския полуостров, но в началото на ІV век..
На 13 януари Православната църква чества светите мъченици Ермил и Стратоник, свети мъченик Петър Анийски, свети преподобни Максим Кавсокаливит, преподобни Иринарх Ростовски. Зетят на Константин Велики (306-337 г.) - император Ликиний..
Боянската църква ще бъде привлекателен център за делегатите на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО , които ще се съберат в София през юли тази г одина . Храмът "Св. Никола и св. Пантелеймон" е един от културните..
На 17 януари Православната църква чества преподобни Антоний Велики (Антоновден) и преподобни Ахил Изповедник. Свети Антоний или авва..
На 18 януари (Атанасовден) Православната църква чества св. Атанасий и св. Кирил Александрийски, както и свети Йоаким, патриарх Търновски..
В навечерието на Атанасовден един от храмовете в околностите на София вече се подготвя да посрещне Негово Светейшество Софийския митрополит и Български..