Две години след протестното лято на 2020, в което българи по цял свят отстояваха гражданската си позиция, настоявайки за оставката на тогавашния премиер Бойко Борисов и на все още действащия главен прокурор Иван Гешев, сънародниците ни зад граница отново се събират пред дипломатическите мисии. Тази вечер пред българското посолство във Виена те ще подкрепят правителството на Кирил Петков в борбата му с мафията и ще кажат “не” на нови избори и на ГЕРБ и ДПС във властта.
“Искаме България да бъде правова държава с върховенство на закона”, “Искаме борбата с корупцията да продължи”, “Искаме режимът на Путин да не влияе върху българската политика” – с тези призиви българите в Австрия ще изразят позиция и съпричастност към надигащото се гражданско недоволство в навечерието на гласуването на вот на недоверие срещу кабинета на премиера Кирил Петков.
В обръщение българите в чужбина призовават народните представители да гласуват по съвест предстоящия вот на недоверие срещу правителството и така да защитят демокрацията и европейския път на страната.
“Т.нар. опозиция – тези, които управляваха преди, заедно с тези, които са уж новите лица и обясняват как искат да управляват България, собственоръчно се опитват да я затрият – казва още Теодор Георгиев. – Затова и българите в чужбина, възползвайки се от конституционните си права, смятаме, че трябва по-остро да реагираме. Довечера очакваме около 300 души във Виена – толкова се събирахме в най-добрите дни през лятото 2020 г. Ние не искаме нови избори, с които да губим ценно време, не искаме старите партии на статуквото на власт.”
Теодор Георгиев не е изненадан от предизвиканата правителствена криза от лидера на “Има такъв народ” Слави Трифонов, който изтегли министрите си и мина в опозиция с мотива “Северна Македония”.
“Когато ти си бизнесмен и си правил това цял живот, бизнесът остава – коментира той. – Причините, които Слави Трифонов дава за Северна Македония са безпочвени, тъй като все още не е взето решение. Освен това разбрахме, че френското предложение не е комуникирано от премиера Кирил Петков, а от външния министър, който е от квотата на ИТН. Така че истинските причини за напускането се таят от много време и са ръчната спирачка, която Слави Трифонов е трябвало да дръпне в случай, че правителството започне да пипа там, където не трябва. Видяхме и частната фирма, която е обслужвала камионите при митничарите на “Капитан Андреево”, и КПКОНПИ и Бойко Рашков, и “Автомагистрали “Хемус”. Всички фронтове вече са отворени и в България се води война – административна и на бизнес ниво, а Слави Трифонов е един лост на задкулисието.”
Каквото и да стане в сряда -22 юни, когато Народното събрание ще гласува вота на недоверие, отново ни очаква горещо политическо лято, прогнозира Теодор Георгиев. “Дали в подкрепа или “срещу”, хората вече са на улицата”, казва той. По думите му, това, с което трябва да се преборим, не само ще предопредели посоката на България на изток или на запад, но и от него ще зависи дали отново ще повторим грешки от миналото.
Снимки: Facebook /Протести Австрия 2020, личен архив
Конкурс "Българското хоро на неочаквани места!" обяви на Фейсбук страницата си Групата за народни танци "Хороводна китка" от Пафос, Кипър. "Танцуваш с душа и сърце? Обичаш родното хоро и вярваш, че българският дух няма граници? Предизвикваме те да ни..
За четвърта поредна година "Новите майстори" от Кюстендил ще поставят своя летен артистичен щрих върху градската визия на Босилеград. "Стените, които ни свързват" е мотото, върху което разсъждават младите артисти от Кюстендил, творейки по сградите и..
МВнР предупреди на сайта си, че служителите на фирма Azul Handling, отговаряща за наземното обслужване на полетите на авиокомпания Ryanair в Кралство Испания, са обявили готовност за стачни действия. Те ще се провеждат всеки сряда, петък, събота и..
Макар и да живеят в чуждоезикова среда и далече от родината, децата на българските емигранти остават свързани с нея. Един от най-силните инструменти да..