"Всичко започна от Мартин Макс Шрайнер* от САЩ, който реши да напише специално за мен пиесата "Оперни откъси без либрето" – разказва пианистката. – Световната премиера беше в камерната зала "България" през 2020 г. на концерт, озаглавен "Музикалният свят на Америка и България". Освен "Оперни откъси… "изпълних, за първи път у нас, още две негови произведения. Тогава беше и българската премиера на Сюита за виола и пиано от Кристофър Лоури от САЩ, която изпълнихме заедно с Кристиан Сугарев. А миналата година, в рамките на международно ателие по композиция в НМА "Панчо Владигеров", представих "Импровизации за пиано" от младия румънски автор Влад Гинта, също премиера за България."
Столичната публика ще се срещне с Александра на концерта на 26 юни, в камерна зала "България" от 12:00 ч. Събитието е в рамките Международния фестивал "Софийски музикални седмици" – "Сцена на младия музикант". Ето и още подробности:
"Програмата е разнообразна. Акцентът е върху творбата на изтъкнатия полски композитор Мáриан Борковски "Романтични интерлюдии", която ще прозвучи за първи път в България – пояснява Александра. – Има и още една премиера за страната ни – Концертна сюита върху "Спящата красавица" от Чайковски, авторска транскрипция на Михаил Плетньов, която представя малко по-различна трактовка на тази музика. Работя като корепетитор на балета в Софийската опера, познавам много добре балета и затова реших да изсвиря цялата сюита. Трябва да кажа, че отделни пиеси от нея са изпълнявани у нас, но за първи път ще прозвучат всичките 11 части. Включила съм и Прелюд и фуга от "Добре темперирано пиано" на Йохан Себастиан Бах. Мисля, че се получи интересна програма и се надявам да се хареса на публиката."
*Martin Max Schreiner - "Opera scenes without a Libretto" (dedicated to Aleksandra Ivanova)Удължава се срокът да записване на кандидати за участие в музикалния фестивал с конкурсен характер " Senza Frontiere International Music Stars " , който ще се проведе в курортния комплекс "Албена" в началото на септември. Това съобщи за Радио..
Снимки: БНР - архив, Киноцентър „Бояна“, impressio.dir.bg, Facebook/ Български филми, YouTube
Във възлов за Михаела Маринова период, в който животът и музиката ѝ се пресичат, певицата представя може би най-личната си песен - "100 мечти". Тя е вдъхновена от пътя ѝ през последните 10 години – време на израстване, търсене и сбъдване. Посветена..
Снимки: БНР - архив, Киноцентър „Бояна“, impressio.dir.bg, Facebook/ Български филми, YouTube
Удължава се срокът да записване на кандидати за участие в музикалния фестивал с конкурсен характер " Senza Frontiere International Music Stars " ,..