"Днес българският парламент взе историческо решение, което дава зелена светлина на предложението за присъединяване на Северна Македония към ЕС”, написа в Туитър премиерът Кирил Петков. В първия си коментар след гласуването той подчертава, че интеграцията на Западните Балкани е от стратегически интерес за Европейския съюз.
А в интервю за електронното издание "Политико" министър-председателят призовава северномакедонския си колега Димитър Ковачевски да бъде храбър и да приеме предложението на френското председателство, макар да има риск това да доведе до падането на правителството. Кирил Петков заявява също, че компромисът, предложен от френското председателство, трябва да се приема като европейски, а не само като споразумение между България и РСМ.
БСП не подкрепя вдигането на ветото за Северна Македония
“БСП не подкрепи вдигането на ветото за Република Северна Македония и всички твърдения, че сме предали националния интерес, са лъжа”, се казва в позиция на Изпълнителното бюро на партията и на парламентарната ѝ група. В документа се изтъква, че РСМ е червена линия, която левицата не е прекрачила.
Слави Трифонов гневен от решението на парламента
Лидерът на “Има такъв народ” Слави Трифонов излезе с гневен пост заради парламентарното решение да бъде дадена зелена светлина за еврочленството на Северна Македония. “И човешките права на българите в Македония, и признаването на т.нар. македонски език, и езикът на омразата срещу българите - това не е важно. Важно е да сме по-тихи от водата и по-ниски от тревата, за да не разсърдим великите сили. Както винаги”, написа той.
Буяр Османи: Документът на българския парламент ще блокира дългосрочно европейския процес
Външният министър на Република Северна Македония Буяр Османи заяви, че днешното гласуване в българския парламент за сваляне на ветото над страната му ще парализира Договора за добросъседство с България. “Две думи стоят между успеха и неуспеха на Европейския съюз в региона - първата е протокол в преговорната рамка, а другата е "отваряне" в параграф 6 от заключенията на Съвета”, написа той във фейсбук страницата си, обяснявайки защо РСМ отхвърля предложението на френското председателство. Министърът обяснява, че поставянето на акцент върху тези два въпроса ще блокира дългосрочно европейския процес. “Трябваше да откажем предложение за преговорна рамка в тази му форма именно заради частите от него, за които българската страна без никакви аргументи показа неразбиране”, твърди външният министър.
В брой 51 на предаването слушайте : Личните успехи на българите в Ню Йорк изграждат образа на държавата ни в САЩ – разговор на Весела Кръстева с гимнастичката от националния ни отбор по художествена гимнастика Силвия Тасева, създала свой..
На национален протест излизат днес работещите в трите обществени медии в страната – Българската телеграфна агенция, Българската национална телевизия и Българското национално радио. Протестът, който ще се проведе от 12,00 часа на кръстовището пред..
През нощта ще се изясни над цялата страна. В повечето места ще бъде почти тихо. Само в източните райони ще духа слаб до умерен вятър от юг-югозапад. Минималните температури ще бъдат между 4° и 9°, за София - около 4°. В четвъртък , над..
Протестът на градския транспорт в София блокира движението на трамваи, автобуси и тролейбуси, както и учебния процес в училищата. От сутринта..
Протест под надслов "Достоен труд - достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!" възпрепятства тази сутрин излизането на превозните средства по..
Идеята за референдум за еврото се подкрепя от 63,3% от българите срещу 35,3% "против". Това показва независим сондаж на социологическа агенция..