Номинираният за кандидат министър-председател от парламентарната група на "Продължаваме промяната" Асен Василев получи проучвателен мандат за съставяне на правителство от президента Румен Радев.
При връчването на мандата държавният глава посочи, че България е в политическа, икономическа и социална криза, а реформите и средствата по Плана за възстановяване и устойчивост чакат своята реализация. Радев не пропусна да спомене и външнополитическата криза около изгонването на руските дипломати и изтъкна, че гражданите и институциите имат нужда от сигурност, предвидимост и надеждна защита на обществения интерес. „ Очаквам адекватни решения и отстояване на националния интерес за изграждане на свободна, демократична и просперираща европейска България", посочи президентът.
При получаване на папката с проучвателния мандат, Асен Василев изтъкна, че за него това е огромна отговорност и при кризите, които България трябва да посрещне, е изключително важно да има правителство, което да работи в интерес на гражданите и наистина да отстоява българския интерес и независимост на страната, така както и при първия кабинет на "Продължаваме промяната".
От днес, Асен Василев има 7-дневен срок (до 17.00 часа на 8-и юли), в който трябва да представи на президента състав на правителство, след което Румен Радев трябва да предложи номинирания за кандидат-премиер за гласуване в Народното събрание.
В четвъртък , 9 октомври, над източната половина от страната облачността ще остане значителна. В сутрешните часове на много места все още ще има валежи от дъжд, които през деня ще отслабват и спират. В западната половина вероятността за валежи..
Министерството на туризма ще подкрепи общините в рекламата на културно-историческото им наследство, заяви ресорният зам.-министър Ирена Георгиева при откриването на 20-ото издание на международното изложение “Културен туризъм” във Велико Търново,..
Изследване на INSAIT (Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии) към Софийския университет “Св. Климент Охридски” беше отличено като водеща статия на едно от най-престижните събития в света на изкуствения интелект и..
На 15 октомври в Регионална библиотека "Дора Габе" на град Добрич ще бъде открита Юбилейна филателна изложба "Добрич Филекс 2025". Експозицията ще може..
От 13 октомври до 28 ноември Българският червен кръст ще раздава продукти, закупени от Агенцията за социално подпомагане, на уязвими граждани,..
Засилен интерес се отчита към новия сайт на Bulgaria Wants You само месец след началото му, съобщиха от организацията. Регистрирани са над 10 000 нови..