Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

750 млрд. евро ще струва възстановяването на Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Финландия и Швеция ще подпишат на 5 юли протоколите за присъединяване към НАТО, съобщиха от централата на Алианса в Брюксел. След руската агресия в Украйна двете страни официално потвърдиха желанието и способността си да изпълняват политическите, правните и военните задължения, свързани с членството, се казва в изявлението. След подписването започва процеса на ратификация на присъединяването от 30-те държави в пакта.

Лидерите на страните от Г-7, търсят възможности за износ на така нужното украинско зърно от Украйна "в по-малки количества" през р. Дунав, съобщи в британският парламент премиерът Борис Джонсън.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски каза, че преговарят с Турция и ООН за износа на зърно. „Много е важно някой да гарантира безопасността на корабите. От наша страна ние не губим време и работим по различни пътища, както железопътни, така и речни, за износ и всеки ден увеличаваме износа", подчерта президентът.

750 млрд евро ще струва възстановяването на Украйна, изчисли премиерът Денис Шмигал в изказване пред голяма донорска конференция в Лугано. Само щетите по инфраструктурата са над 100 млрд. евро, заяви Шмигал.

С изключение на минимални украински настъпления край Харков и Херсон няма съществени изменения на фронтовата линия. Украинските сили системно атакуват и унищожават руските складове с боеприпаси и военна логистика. Русия обвини украинците, че са атакували цивилни цели в руските градове Белгород, в Курск и в окупирания Донецк, предаде ВВС.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Христо Грозев

Христо Грозев е "Европейски журналист на годината" за разкрития срещу Русия

Българският разследващ журналист Христо Грозев беше удостоен с престижната награда  "Журналист на годината"  на европейския медиен фестивал  PRIX EUROPA , който се подкрепя от съюз от 24 европейски обществени медии. Грозев, който е директор на..

публикувано на 04.10.25 в 09:05

Момчилград омайва софиянци с родопски вкусове и фолклор

Източните Родопи оживяват в сърцето на София – с автентични вкусове, музика и занаятчийско майсторство. Жителите на столицата имат шанс да се потопят в атмосферата на Община Момчилград и нейното културно и природно богатство под мотото "Момчилград –..

публикувано на 04.10.25 в 08:35

Тържествен концерт и Фестивал на добруджанската тиква в село Стефаново

Фестивал на добруджанската тиква и празник на добричкото село Стефаново ще се проведат през почивните дни, съобщават от Община Добричка. За  събота е предвиден тържествен концерт с участието на местни формации, който ще завърши с хоро на..

публикувано на 04.10.25 в 08:10