Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плевен показва акад. Светлин Русев като щедър дарител и меценат в изкуството

Снимка: архив

Непоказвани творби от колекцията на акад. Светлин Русев, дарена на родния му Плевен, са представени в едноименната художествена галерия в града. Така  се отбелязват 38 години от официалното откриване на постоянната експозиция.

Акад. Светлин Русев е световно признат художник. Неговите живописни платна радват ценителите по всички континенти. Приживе той беше и един от най-големите колекционери на изкуство в България. И един от най-щедрите дарители. През 1984 г. акад. Русев подарява на родния си град 322 произведения на изкуството - живопис и скулптура - от личната си колекция. Община Плевен пък е предоставила за неговото дарение възможно най-подходящото помещение - уникалната сграда на бившата градска баня, която е архитектурен паметник на културата. Тя е с национално значение и е дело но основоположника на съвременната българска архитектура Никола Лазаров /1870 - 1942 г./.

През 1999 г. Светлин Русев добавя към дарението още 82 графични произведения - български възрожденски щампи, творби на съвременни родни майстори на рисунката и графиката и европейски, кубински, руски и мексикански майстори от XVIII до XX век, между които Дьолакроа, Гойя, Миле, Кете Колвиц, Шагал, Салвадор Дали, Пикасо, Роден, Дега, Реноар…

Експозицията в Плевен днес съдържа 415 дарени творби - образци на българското изкуство от Възраждането, представящи етапите му на развитие до наши дни. На посетителите прави впечатление присъствието и на индийска християнска пластика и африкански ритуални фигури и маски.  От 12 юли към постоянната експозиция са добавени творби на Любен Зидаров, Илия Милков, Тома Трифоновски, Йордан Кацамунски, Георги Божилов и Емил Стойчев, които са малка част от фонда, дарен от акад. Светлин Русев на Плевен.

Съставил: Гергана Манчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Здравка Евтимова и министъра на културата Мариан Бачев по време на панаира на книгата в Лондон.

Публикуваха на английски романа на Здравка Евтимова

Английското издателство Heloise Press преди дни публикува романа на Здравка Евтимова "Резерват за хора и вълци", който в България бе издаден през 2022 г. Английското заглавие на книгата е The Wolves of Staro Selo - "Вълците на Старо село", съобщи..

публикувано на 15.03.25 в 12:54
„Артисти за деца“

Българското кино на фокус в 29-ото издание на Международния София филм фест

"Шшш... Време е за кино" – с това мотото през следващите две седмици София се превръща в кино столица на Европа. 29-ото издание на най-големия кино форум на Балканите – Международния София филм фест (СФФ) се открива тази вечер в Зала №1 на НДК с..

публикувано на 13.03.25 в 10:10
Проф. Велимир Велев

Театърът в дигиталния свят – представления отвъд реалността и зрители-геймъри

Какво е влиянието на дигиталните технологии върху изкуството и възможно ли е театърът, променяйки основните си парадигми, да продължи да носи онова специфично удоволствие на зрителя, докато го подтиква да преминава границите на собствените си..

публикувано на 12.03.25 в 11:40