Новият конкурс за български популярни песни "Мелодията на водата" се провежда за първи път тази година. Професионалното жури вече отличи 12 заглавия, чиято премиера публиката ще аплодира на гала концерта на 15 юли в Летния театър на гр. Хисаря. Трите най-добри песни ще определи журито, а наградата на публиката ще бъде връчена след гласуване по време на концерта.
Основател и организатор на фестивала е Иван Димов, чието желание е да се привлекат талантливи творци и изпълнители без възрастови ограничения.
"Основата на организационния комитет е сдружение "15 лалета", с което работим повече от десет години на доброволни начала – разказва Иван Димов пред Радио България. – Отдавна искахме да създадем нещо различно, каквото е фестивалът "Мелодията на водата". Смея да кажа, че при предварителната селекция голяма част от журиращите споделиха, че отдавна не са слушали толкова хубави песни, затова съм сигурен, че ще се получи нещо много хубаво и събитието ще се превърне в празник на музиката. В предварителния етап в журито бяха Мими Иванова, Развигор Попов, Снежина Петкова, вашите колеги Здравко Петров и Христина Янкова, и разбира се Георги Милтиядов и аз като музикален директор на конкурса. В заключителната, същинска част на събитието са поканени да оценяват доказани професионалисти като Маргарита Хранова, Стефан Диомов, Кристиян Илиев, Надежда Захариева и др. Ще чуем популярни и обичани изпълнители, сред които Илия Ангелов, Румяна Коцева, Петя Станчева, вокална формация "Фортисимо", Боян Михайлов и др. Поставяме си много амбициозна цел – на един канал да бъдат записани гласовете на изпълнителите, а на друг канал – инструменталния съпровод. Надяваме се, че ще се получат добри записи на концертните изпълнения."
Оркестърът, специално създаден за събитието, ще свири под палката на Георги Милтиядов – диригент, пианист и композитор.
"За нас това е голямо предизвикателство – да организираме конкурс за нова българска песен от рода на Сан Ремо, "Златният Орфей", "Бургас и морето" (когато беше със симфоничен оркестър) – споделя диригентът. – Нужно е поле за изява на истински талантливите професионални музиканти. Като почитател на българската музика и като автор на такава, прегърнах идеята изцяло.
За мен след това предстои още един проект. Нарича се в "Света на музиката" и е с участието на Веско Ешкенази и Вероника Тодорова (акордеон). Миналото лято получих покана от Веско да направя аранжиментите за проекта и да дирижирам концертите. За мен това е голяма чест, защото той е музикант на световно ниво. Ще бъдем на 21 юли на Фестивала на изкуствата в Копривщица, а от 25 до 30 юли започваме шестдневно турне в Бургас, Пловдив, Ямбол, Сливен, Стара Загора, Велико Търново. Програмата е подбрана от Веско и Вероника Тодорова. Имах щастието да аранжирам за симфоничен оркестър Токата и фуга в ре минор от Бах, както и прочутата ария на Царицата на нощта от "Вълшебната флейта" на Моцарт. Ще има също филмова музика, Майкъл Джаксън, Куийн, съвременна класика за акордеон."
Снимки: Facebook/melodiyata.na.vodata, Биляна Чокоева-Ангелова
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените по инициатива на ООН още през 1999 г. Идеята е правителства,..