Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Консултации при президента преди третия проучвателен мандат

ИТН е за коалиция от същите четири партии, но на база равноправно партньорство

Снимка: БГНЕС

ИТН няма претенции премиерът да бъде излъчен от тях. Името му трябва да бъде определено чрез договаряне на бъдещите коалиционни партньори, така, че той да бъде обединяваща фигура. Това стана ясно от среща на представителите на ИТН с президента Румен Радев в рамките на консултациите за съставяне на нов кабинет с третия проучвателен мандат в рамките на настоящия парламент. 

"Решение на вашата партия беше да напуснете правителството, което изправи 47-ото Народно събрание пред необходимостта да излъчи ново управленско мнозинство или да отиваме на нови предсрочни парламентарни избори", – напомни президентът. Той попита ИТН как те виждат изход от настоящата криза и дали партията е отворена за диалог.

"Ние като политическа партия смятаме, че в тази кризисна ситуация е по-добре отново да има правителство, според нас е най-добре със същите четири партии, защото като основни положения и цели ние сме сходни. Имаме, разбира се, разминавания, но те са по-малки пред общите ни цели за разлика от ГЕРБ, ДПС и "Възраждане", с които нямаме допирни точки в тази посока", каза Тошко Йорданов от ИТН.

По думите му обаче коалицията трябва да е конструирана по по-равнопоставен начин, "да няма издаване на заповеди, а да има партньори". От ИТН поискаха също лидерите на ПП Кирил Петков и Асен Василев "да отстъпят по-встрани", а на преден план да излязат експертите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40
Българска академия на науките

БАН избра шестима нови академици

Нови академици избра Събранието на академиците в на Българската академия на науките (БАН). В биологическите науки академик вече е Илза Пъжева. Основните й научни постижения са в областта на биоинформатиката и QSAR моделирането. Тя създава..

публикувано на 26.09.24 в 09:41