Приятел ме покани да се разходим до Босилеград. „Хей го къде е, отвъд Кюстендил“, каза той и продължи да ме убеждава: „Знаеш ли, как там хората искрено се радват на всеки българин, който ги посещава. За тях идването на хора отвъд границата е истинска подкрепа от България“. Речено – сторено.
Минаването на границата при Олтоманци е като всяка граница. Сръбският митничар с интерес разгледа двата тома на енциклопедия, която носехме за българския Културно информационен център в града и заключи, че всичко това го има във „Википедия“. Обяснихме му, че книгата е много полезна, особено когато спре токът или интернетът.
Иван Николов, който е двигателят и душата на Културно-информационния център в Босилеград, ни покани на едно мило тържество в близката местност “Добри дол“. Там 50 деца и родители тържествено отбелязаха края на първата смяна от „XIV Детска олимпийска ваканция – Босилеград 2022”. Веднага след нея започва следващата смяна. Водени от вдъхновения учител Желко Насев освен с игри и изучаване на природата, децата се забавляват като придобиват знания в различни художествени дейности – рисуване, фотография, видео, работа с глина и дърво, театър, социални знания. В последните 6 години, самодейната първоначално, олимпийска ваканция се подпомага по програмата „Българска помощ за развитие” на МВнР . Част от децата предстои да отидат на организирана почивка на Черно море, като г-н Николов сподели, че продължава усилено да търси средства да разшири групата.
Срещаме се и с Александър Димитров. Той с възрожденска енергичност преодолява всевъзможни пречки, за да организира културно-образователните събития в малкото градче, населено предимно с етнически българи, което географски е заседнало в долината на р. Драговищица. С ентусиазъм ни разказва, че от 18 до 24 юли за втори път ще проведат международен художествен пленер. Сред 16-тимата творци има местни школувани художници, но и начинаещи гимназисти. Тази година към участниците от България, Сърбия и Северна Македония се присъединява и семейство бесарабски българи от Украйна.
„Не им даваме задачи, не искаме да рамкираме техните виждания за Босилеград - обяснява ни Александър Димитров. – Имат пълната свобода да направят това, което им идва като вдъхновение. Нашата задача е да им покажем хубавите босилеградски села, природната среда, но като цяло те рисуват това, което им е на сърце.“
Картините от първия художествен пленер в Босилеград бяха показани в галерията на близкия български град Кюстендил. С нарастването на фонда нарастват и надеждите на организаторите творбите да бъдат показани в София и в други градове.
С пленера обаче творческите контакти от двете страни на границата няма да приключат. Александър Димитров очаква през лятото в Босилеград ученици от школа за графити в Кюстендил.
„Те ще бъдат гости на Босилеград. Вече сме подбрали пет местни къщи, върху които ще бъдат направени големи картини, модерно казано морали (графити) . Това ще се случи за първи път в града ни и съм сигурен, че ще бъде забелязано от всички. По някакъв начин нашият град ще се превърне в една изложбена постановка и по самите къщи и се радвам, че мога да го споделя с вас. Наистина предстои интересно лято в Босилеград.“
Така че, идете в Босилеград! Хей го къде е, там наистина ви очакват.
Снимки: Иво Иванов
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи ( Преброяване`2023 ) . В Албания най-много са българите в Кукъска Гора и Голо Бърдо..
Български информационен ден ще се проведе днес в Айндховен, Нидерландия. Представители на различни български организации ще споделят ценна информация по разнообразни теми. Посетителите ще могат да научат повече за българската студентска асоциация в..
Българката Цвета Калейнска, която от 16 години живее в САЩ, издаде двуезична книжка за оцветяване "История на кукерите", която излиза и в България на 1 декември, съобщи БТА. Книжката е налична в САЩ, Англия, Франция, Италия, Германия и Япония, където е..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи..
Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена..