Висок, буен, отличен спортист, превърнал се в „жива торпила“ за своята родина – така историята помни капитан Димитър Списаревски. Личност, която заплаща с живота си спасението на десетки свои съграждани по време на бомбардировките над София във Втората световна война.
На 1 август 1943 г. дивизия бомбардировачи на Съединените щати предприема голяма операция срещу Румъния. Този рейд е неуспешен и води до тежки загуби – дивизията губи половината от самолетите си, като шест от тях са свалени от български пилоти при преминаването им през родното въздушно пространство. Заради участието на България в тези боеве от стратегическо значение, съюзниците започват ответни удари срещу София и други градове в страната, като застрашени се оказват стотици невинни българи. И така историята ражда своите герои. Един от тях е 27-годишният Димитър Списаревски. На 20 декември 1943 година, по време на нощно нападение, той сваля два американски бомбардировача, втория от които, поради липса на муниции, с таранен удар. Така българският пилот губи живота си. Посмъртно е произведен в чин капитан, а през 2009 г. и в чин полковник от Военновъздушните сили на България.
На 19 юли 2022 г. се навършват 106 години от рождението на Димитър Списаревски и по този повод Регионалният исторически музей в родния му град Добрич открива фотодокументална изложба „Венчан за България“, озаглавена по думите на самия пилот – „Аз съм се венчал за България“. Тя е подредена във фоайето на Общинския младежки център „Захари Стоянов“. През целия ден желаещите да се преклонят пред подвига на кап. Списаревски могат да положат цветя пред паметната плоча на героя, поставена непосредствено до бащината му къща.
Редактор: Весела Кръстева
На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си творби в експозицията "Чрез силата Христова". На самото ѝ откриване в Руския..
Въведение Богородично е един от най-древните и почитани празници в Православния свят, въведен в Константинопол около VIII век, по времето на патриарх Тарасий. Едва шест века по-късно, празникът започва да се отбелязва и в Западна Европа при папа..
"Десет велики българолюбци" е оазис и място за вдъхновение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова описа новата книга на журналиста Милена Димитрова, чиято премиера събра във вторник вечер в Национа лната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"..