На 20 юли православието чества старозаветния пророк Илия, потомък на светия праотец Аарон. Народът ни нарича този празник Илинден, а свети Илия тачи като един от т. нар. светци-градушкари. Той е господар на летните небесни стихии, повелител на гръмотевици, светкавици и трескавици. Затова и в различните краища го наричат Гръмовник, Гръмоломник и т. н.
В народните приказки светецът има огнена колесница и с нея преследва ламята, която яде житото от нивята. Вероятно тази представа е свързана с чудото на неговото напускане на земния свят, описано в житието му. Според него св. Илия бил грабнат на огнена колесница и жив отнесен на небето.
За свръхестествените сили на "стар свети Илия" разказва и една красива песен от репертоара на Даниел Спасов и Милен Иванов.
Гостите и жителите на столицата могат да се потопят в периода на късната античност и управлението на император Констанций II – един от синовете на Константин Велики. Възстановката се организира на 21 и 22 септември от сдружение за антични..
Курортните селища по Българското Черноморие могат условно да се разпределят в две категории – съвременни, забележителни със своите шумни и многоцветни улици, а във втората категория попадат достолепните пристанищни градове, с многовековна история,..
На 3 август 2024 г. на площада в село Пелевун, община Ивайловград, се провежда първият по рода си Празник на траханата в България. Събитието, свързано с родовата памет, кодирана в традиционната българска храна като дар от природата, е по идея на..