Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енергийните министри на ЕС търсят решение за кризата с руския газ

Снимка: архив

България няма да поиска изключение от намаляването на потреблението на газ с 15% както предложи Еврокомисията в пакета от мерки "Пестене на газ за безопасна зима", съобщи източник на БНР в Брюксел.

На 26 юли енергийните министри на ЕС ще обсъдят мерки за енергийната сигурност преди зимата. На ниво посланици предложението на Еврокомисията срещна много критики, особено от южноевропейските държави, които разчитат на много по-малко руски газ и за тях 15% намаляване на потреблението е твърде много, съобщи REUTERS.
Срещата идва на фона на намаляването от 27 юли на подавания руски газ по "Северен поток 1". Германия ще получава едва 20% от договорените обеми. Като причина за свиването „Газпром“ посочва ремонт на помпена турбина. Новината доведе до поскъпване на суровината с над 10%.
„Газпром“ без предупреждение е усилил ударно налягането по магистралния газопровод към Европа през Украйна, което е предпоставка за авария, съобщи UNIAN. Украинският президент Володимир Зеленски обвини Москва, че използва газът, за терор над Европа. Той призова ЕС да наложи по-строги ограничения спрямо Русия в своя бъдещ 8-ми пакет санкции.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ловният сезон започва с призив за опазване на горите и повече бдителност

Както всяка година, през втората събота на месец август започва ловният сезон на пъдпъдък, гривяк, гургулица и като цяло мигриращите видове дивеч. Според установените правила ловът се извършва само през деня, един час преди изгрев и един час след..

публикувано на 09.08.25 в 10:25

Хърцоите у нас се събират на събор в село Кацелово

Четиринайсетият традиционен Събор на хърцоите ще се проведе днес в село Кацелово, община Две могили, Русенско. Събитието, което е под патронажа на кмета на Две могили Мариета Петрова, ще започне в 09.30 часа с водосвет за здраве и благоденствие...

публикувано на 09.08.25 в 08:00

Големите марионетки на Puppets Occupy Street от Румъния ще се разходят из София

Две от големите марионетки на Puppets Occupy Street от град Крайова, Румъния, ще гостуват в София за първи път в рамките на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest (ШестФест).  Те ще се появят пред софийската аудитория на 9 август, събота..

публикувано на 09.08.25 в 07:20