Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Заради украинското зърно ЕС отвори доставките за анклава Калининград

Снимка: pixabay

Руска военна делегация пристигна в Истанбул в откриването на 27 юли на Съвместния координационен център по извозването на зърно от украинските пристанища. На 19 юли край Босфора Русия и Украйна подписаха споразумение за това след месеци на преговори с посредничеството на Турция и ООН. Междувременно първият влак с цимент пристигна в Калининград през Литва след отмяната на ограниченията от страна на ЕС.

САЩ обявиха,че работят с Украйна по план Б за износа на зърно след руските удари срещу пристанище Одеса, каза пред CNN шефът на Агенцията за международно развитие на САЩ Саманта Пауър. "План Б включва автомобилен, железопътен и речен транспорт.

Европейската инвестиционна банка одобри финансова помощ за Украйна от 1,59 млрд. евро. От тях 1,05 млрд. ще бъдат отпуснати веднага.

Според британското военно разузнаване за последните 10 дни в Украйна, няма съществено изменение на линията на фронта. На юг украинските военни обявиха, че окончателно са прочистили и превзели две селища в Херсонска област. Нанесен е повторен удар в района на стратегическия за руската отбрана Антоновски мост над Днепър, край Херсон. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Асоциация на завършилите университет у нас се превърна в мост между България и Йордания

Министърът на външните работи Георг Георгиев прие делегация, представляваща Йорданската асоциация на завършилите български университети в състав д-р Хайдар Ибрахим Али, председател на Управителния съвет, инж. Набил Ал-Бакри, координатор на..

публикувано на 12.08.25 в 16:54

Вижте къде метеорният поток Персеиди ще се вижда най-ясно в България тази нощ

В нощта между 12 и 13 август небето над България ще поднесе едно от най-впечатляващите природни зрелища – пика на метеорния поток Персеиди. Очаква се десетки "падащи звезди" на час да осветят тъмнината – идеален момент за любителите на..

публикувано на 12.08.25 в 16:36

По искане на Украйна в България проверяват търговци на оръжие

Службите за сигурност у нас извършват претърсвания и изземвания в жилища и офиси в София и в страната. Действията на екипите са в изпълнение на молба за правна помощ на Националното антикорупционно бюро на Украйна. Молбата е свързана с разследване..

публикувано на 12.08.25 в 13:45