Пътуващото изложение "Алея на книгата" продължава книжния си маршрут със своето 13-о издание в морската столица на България -Варна. Хиляди популярни и нови заглавия, срещи с десетки автори на живо и интересни детски работилници за оцветяване, предизвикателства за скаути и ролеви игри ще предложи пешеходната зона на бул. "Сливница" всеки ден до 7 август. Официалното откриване е тази вечер (29 юли) от 18 часа. "57 издателства вече са тук с най-новите си книги, подходящи за различни аудитории" - каза специално за Радио България Десислава Алексиева, председател на Асоциация “Българска книга“ (АБК). Като организатор на изложението тя е много горда с богатата детска програма и наличието на чуждоезична литература за най-малките.
Това е причината събитието да е част от националната програма #КаузаГрамотност, която Асоциацията започна тази година. В нея попадат всички събитията, изложения и фестивали, които организира АБК и има за цел да спомогне за функционалната грамотност при децата и да възпита едно бъдещо поколение на читатели, което би означавало поколение на грамотни и образовани млади хора, обяснява Алексиева.
И понеже сме в разгара на летния туристически сезон е помислено и за чуждестранните гости във Варна. На "Алея на книгата" ще може да се открие най-новата преводна литература на съвременни български автори и то не само на английски, френски и немски език. Гарантиран е досегът до богатството на въображението и различните човешки и културни светове. В съботния ден например журналистът и преводач Наталия Бояджиева ще представи книгата си "Лицата на Филипините". 43 документални разказа, които заключват в себе си двете години, в които Наталия живее в Тихоокеанската република, опознава местната култура и бит и отнася със себе си лицата на усмихнатите местни жители.
На 1 август в Литературен кът ще бъде представянето на книгата "Кой припка за рибка. Кученцето Чарли" на Петя Александрова и художника Невена Ангелова. Книгата е част от Международната селекция на Мюнхенската библиотека за най-значими детско-юношески книги (литература) за 2021 г. Тя е White Raven 2021, т.е. избрана от екип от 20 професионалисти/експерти измежду хиляди книги от цял свят, изпращани всяка година, за да станат част от тази световна класация.Тази година в класацията участват книги от 54 страни на 38 езика. От 200 избрани книги само две са български. Другата е "Силвър и вампирите" на Явор Цанев.
"Кой припка за рибка" е част от каталога, който беше раздаван на всички посетители на Международния панаир във Франкфурт тази година.
На 6 август ще бъде представена новата книга "Пясъчни ветрове" на палестинския поет и преводач Хайри Хамдан, носител на Международната литературна награда "Пеньо Пенев" за тази година. Хамдан живее от средата на 80-те години на XX век в България и е съставител на няколко антологии на български поети и писатели, издадени в арабския свят.
Пълната програма на Алея на книгата във Варна може да намерите на сайта на Асоциация „Българска книга“.
Снимки: БГНЕС (архив), inapublishing.com, ЗНАЦИНа 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..
Документалният филм „Духовното огледало на християнския Несебър“ на БНТ бе отличен с общо четири награди на три престижни международни кинофестивала в Бразилия, Грузия и Португалия . Сценарист на лентата е нашият колега от Радио България Иво..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път..