Приключи 59-ото издание на традиционния летен семинар по български език и култура, който се организира от Софийския университет "Св. Климент Охридски" с подкрепата на Министерството на образованието и науката. Повече от 70 участници от Европа и Азия участваха в събитието, посветено на българската култура, език и традиции.
Първото издание на семинара е през 1963 година, като той е насочен основно към чуждестранни студенти, учени, преподаватели и преводачи, занимаващи се професионално с български език и култура, но също така към хуманитаристи и бизнесмени, за които владеенето на езика и познаването на родната ни история, култура и живота на българите са необходими за други дейности.
В културно-развлекателна програма за участниците в семинара бяха организирани прожекции на български филми и учебни екскурзии до Националния исторически музей, Витоша, разглеждане на София и посещение в Софийския университет "Св. Климент Охридски", пътуване до Пловдив и до Рилския манастир.
Триседмичният форум завърши с фолклорна вечер, в която участниците изпълниха научените български народни песни, изиграха някои от най-популярните нашенски хора – право, Пайдушко, Дайчово, Шопско и др. Представени бяха и традиционни танци от други страни, съобщи БТА.
Семинаристите Дафни и Даниел, които бяха водещи на вечерта, отбелязаха, че ежедневието им през изминалите седмици е било много интересно и пъстро, а за да продължи техният житейски кръговрат, е време да затворят този момент в ритъма на българското хоро, за да останат свързани завинаги.
Редактор: Елена Каркаланова
Снимки: Софийския университет "Св. Климент Охридски"Пожар отне живота на десетки в турския планински курорт Карталкая 78 души загинаха при пожар в хотел в турския ски курорт Карталкая, окръг Болу, в Северозападна Турция. Сред загиналите са цели семейства и известни личности, десетки са..
Македонският премиер Християн Мицкоски заяви, че македонският въпрос не е затворен, защото Европейският съд по правата на човека е постановил, че правата на хората с македонско самосъзнание в България не се зачитат. Думите му пред държавната медия..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф. д.и.н Казимир Попконстантинов. Автентичността на откритието сред останките на средновековния манастир..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф...