Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Руската армия трупа резерви за ново настъпление в Украйна

Контраадмирал Йозджан Алтънбулак говори пред медиите за кораба Razoni, натоварен с първата пратка зърно за износ, Истанбул, 2 август 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

След 36-часово плаване от Одеса корабът "Разони" с над 26 000 тона царевица пристигна в Босфора, предаде REUTERS. Това е първият съд със зърно, който тръгна след споразумението за подновяване на украинския износ, постигнато с посредничеството на ООН и Турция. Агенцията цитира турското министерство на отбраната, че по план всеки ден от Украйна ще отплава по един товарен кораб.

Пентагонът отрече, че руската армия е поразила в Украйна 6 американски ракетни системи "HIMARS". Според военното министерство във Вашингтон изявлението за това на руския военен министър Сергей Шойгу е лъжа.

Продължават руските ракетни обстрели срещу цяла Украйна, като те са особено интензивни срещу фронтовите градове Харков и Николаев. Според агенция UNIAN руската армия вече е възстановила 115 батальонни групи, които заедно с над 300 танка и въздушно десантни части насочва към Южна Украйна с цел удържане на Херсон и настъпление срещу Николаев и Одеса.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Македонският президент иска от ЕС “творческа дипломация“ спрямо България

В интервю за “Свободна Европа“ президентът на Северна Македония Гордана Силяновска - Давкова определи като “прецедент“ македонската евроинтеграция и заяви, че той “ще роди нови прецеденти“, предава БГНЕС. Тя смята, че има място за “творческа..

публикувано на 26.05.25 в 10:02

Плевен се включва в популярен фестивал на античното наследство

Фестивалът на античното наследство "Орел на Дунава" ще осъществи най-амбициозното си издание досега - "Легионите на Мизия", от 13 до 15 юни в три антични крепости на територията на Област Плевен. Това са крепостта "Сторгозия", древноримският град Улпия..

публикувано на 26.05.25 в 09:10
Главния секректар на Асоциацията на българските банки доц. Джеймс Йоловски

Въвеждането на еврото няма да оскъпи банковите услуги, лихвити може да спаднат минимално

Парите в брой в България са над 30 млрд. лева. Асоциацията на българските банки призовава гражданите да ги внесат преди въвеждането на еврото, обясни пред БНР главният секретар на сдружението Джеймс Йоловски. През юни се очакват положителни..

публикувано на 26.05.25 в 09:09