Дванайсетият Национален събор на народното творчество в Копривщица беше официално открит тази сутрин с празничен концерт в местността Войводенец. В присъствието на служебния министър на културата проф. Велислав Минеков и на неговия заместник проф. Борислава Танева тържествени думи отправи кметът на града Бойка Дюлгярова. Прочетен беше и поздравителен адрес от президента Румен Радев, под чийто патронаж се провежда събитието.
Словото си проф. Велислав Минеков започна с детски спомен за кукерите от първия събор в Копривщица. За Радио България той каза, че много е държал да присъства на откривнето.
“Това е част от националния ни идентитет и признание кои сме ние – заяви той. – А това означава, че всички сме тук, че сме заедно, че се обичаме, че пазим нашите традиции и устои - това всъщност са колоните на българската култура. През м.г. с Бойка Дюлгярова си пожелахме нашият празник да бъде финансиран и това се случи. Така че съм два пъти по-радостен от този факт.”
Близо десет състава за автентични песни, танци и обичаи – част от “Живите човешки съкровища“, вписани в регистъра за “Нематериално културно наследство“ на ЮНЕСКО, участваха в откриването на събора. Конкурсната програма продължава до края на деня, а утре сутринта ще се състои заключителният концерт на някои от носителите на златни медали.
Снимки: Албена БезовскаВ наши дни, както и в миналото, от ранната утрин на Бъдни вечер цари суетня в домакинствата покрай подготовката за най-важната вечеря в годината. Вечерята в очакване на Рождество е постна, но също така трябва да е богата и изобилна,а ястията – да са..
Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите решения? Отговор на въпроса търси новата експозиция "Готови ли сте за… разкази по Коледа“, с..
Игнажден е! На 20 декември почитаме паметта на св. Игнатий Богоносец. Според поверията от този ден започват родилните мъки на Божията майка и в народните песни се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа". В календара на българите..
В житието на Св. Дазий Доростолски от началото на 4-ти век е съхранено най-старото описание на Сурва по българските земи: "Защото дори светът да..