Дванайсетият Национален събор на народното творчество в Копривщица беше официално открит тази сутрин с празничен концерт в местността Войводенец. В присъствието на служебния министър на културата проф. Велислав Минеков и на неговия заместник проф. Борислава Танева тържествени думи отправи кметът на града Бойка Дюлгярова. Прочетен беше и поздравителен адрес от президента Румен Радев, под чийто патронаж се провежда събитието.
Словото си проф. Велислав Минеков започна с детски спомен за кукерите от първия събор в Копривщица. За Радио България той каза, че много е държал да присъства на откривнето.
“Това е част от националния ни идентитет и признание кои сме ние – заяви той. – А това означава, че всички сме тук, че сме заедно, че се обичаме, че пазим нашите традиции и устои - това всъщност са колоните на българската култура. През м.г. с Бойка Дюлгярова си пожелахме нашият празник да бъде финансиран и това се случи. Така че съм два пъти по-радостен от този факт.”
Близо десет състава за автентични песни, танци и обичаи – част от “Живите човешки съкровища“, вписани в регистъра за “Нематериално културно наследство“ на ЮНЕСКО, участваха в откриването на събора. Конкурсната програма продължава до края на деня, а утре сутринта ще се състои заключителният концерт на някои от носителите на златни медали.
Снимки: Албена БезовскаРано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..
Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..
Бре, откраднали Еленка, Eленка, мома хубава, та я извели, завели, на хайдушкото сборище. Най-малкото хайдутче, то на Еленка думаше: - Моме, Еленко, Еленко, не бой се, не страхувай се. Ний нема да те убием, убием, да те затрием. Най ще..
В житието на Св. Дазий Доростолски от началото на 4-ти век е съхранено най-старото описание на Сурва по българските земи: "Защото дори светът да..